nowoczesna STODOŁA
nowoczesna STODOŁA

Stone House to stalowy dom w kamiennych ruinach

Kategorie: Domy kamienne

O inspiracji

Życzeniem klienta było zaprojektowanie i zbudowanie domu przypominającego STODOŁĘ. Ostateczny wygląd domu i pomysł na niego był inspirowany przeszłością działki klienta. Znajdowały się na niej pozostałości po wykutych w kaminiach schroniskach zwanych pirkami. Pirki były dziełem pierwotnych mieszkańców tych terenów.Architekci postanowili skorzystać z istniejącej infrastruktury i dobudować do niej bryłę domu, tak aby połączyć nowy budynek z historią tego miejsca. Zdecydowano się na materiały, które idealnie będą współpgrać z otoczeniem. Postawiono między innymi na stal kortenowską i beton.

Dla optymalizacji efektów wizualnych i funkcjonalności, dom podzielono na dwa budynki. Jeden z nich pełni funkcje społeczne, drugi natomiast sypialniane. Objętości te połączono szklanym przejściem.

Ponieważ dom znajduje się w strefie sejsmicznej, ważne było odpowiednie zaprojektowanie konstrukcji. Zdecydowano się na elastyczny system ze wstępnie obrobionej stali. Podstawę budynków stanowi lity beton. Dach i ściany pokryto specjalnymi panelami o właściwościach atermicznych.

Dom jest całkowicie samowystarczalny. Niskie zużycie energii elektrycznej, panele słoneczne oraz uzdatnianie i ponowne wykorzystywanie wody sprawiają, że jest ekologiczny.

Lokalizacja: Argentyna
Tekst: nowoczesna STODOŁA