Rozbudowa kamiennego domku

Partnerzy

O inspiracji

Pracownia Loader Monteith zakończyła kompleksową renowację i rozbudowę dawnego domu rolników w odległych szkockich górach.

Głównym życzeniem klientów i jednocześnie założeniem projektu było to aby dom stał się ciepłą i wygodną przestrzenią rodzinną. Budynek i jego wnętrze miały być wypełnioną światłem, harmonijną strefą, która pozwoli na połączenie z otoczeniem.

Istniejącą, niewielką chatę od otoczenia oddzielały grube, kamienne mury. Klienci, chcieli uzyskać jak najwięcej przestrzeni użytkowej, aby móc pomieścić rodzinę i gości, jednak lokalne przepisy zabraniały powiększenia powierzchni ponad jej oryginalny rozmiar. Firma

Ograniczenia są tylko w głowie

Loader Monteith zaprojektowała zatem dom, który ma dwa skrzydła. Projekt nazwano Strone of Glenbanchor. Najpierw rozszerzono kamienny domek, dodając czarny, wyłożony drewnem salon z dużymi, przeszklonymi drzwiami, otwierającymi przestrzeń na górskie widoki. Pośrodku domu ustawiono kuchnię na wyspie. Z niej można przejść do przylegającego pół-otwartego salonu.

Na szczycie starego domu zaprojektowano dobudówkę z dużymi, panoramicznymi oknami na okolicę. W niej znalazło się miejsce na dwie sypialnie, łazienkę i gabinet na antresoli. Dobudowane skrzydło nieco odsunięto od oryginalnego domku, dzięki czemu powstał efekt korytarza do sypialni. Przejściu tym korytarzem, towarzyszą piękne widoki.

Nową część domu obłożono czarnym drewnem i połączono ze starym budynkiem za pomocą przeszklenia. Podczas budowy postawiono na lokalne materiały konstrukcyjne. Kamień, łupek i drewno pozyskano z pobliskiego Strone. Z uwagi na nacisk na zrównoważone budownictwo pozostałe materiały wybierano tak, aby nie pozostawiały śladu na środowisku. Rynny będzie można przetopić, inne materiały naturalnie ulegną biodegradacji pod koniec ich cyklu życia. Ogrzewanie podłogowe jest kompatybilne z pompą ciepła. Na zewnątrz domu znajduje się patio, na którym właściciele wraz z rodziną mogą cieszyć się świeżym powietrzem.

Glenbanchor stało się prawdziwym domem

Matt Loader, dyrektor Loader Monteith, mówi: „Strone of Glenbanchor to wyjątkowy dom i miejsce, które przemawia do magii szkockiego krajobrazu. Ciężko pracowaliśmy, aby dom był w harmonii z otoczeniem, zarówno wtapiał się w nie, jak i wzbogacał. Ostatecznie ten projekt miał na celu maksymalne wykorzystanie widoków, więc starannie rozmieściliśmy okna i drzwi, aby otworzyć dom na góry”. „Aby umieścić dom w jego otoczeniu, szukaliśmy lokalnych dostawców materiałów, którzy pracowali z naturalnymi tkaninami w sposób zrównoważony. Łupek, drewno i kamień zakotwiczają dom, podczas gdy wewnątrz lżejsze, bardziej miękkie materiały i kolory sprawiają, że widoki zajmują centralne miejsce”. Ian i Patricia, klienci mówią: „Kiedy po raz pierwszy zobaczyliśmy Strone of Glenbanchor, żartowaliśmy, że jeśli zostanie wystawiony na sprzedaż, chętnie go kupimy. Kiedy to się stało, skorzystaliśmy z okazji. Początkowo podjęliśmy się realizacji projektu jako domu wakacyjnego, ale tak bardzo spodobał nam się gotowy dom, że przeprowadziliśmy się na stałe.”

„Loader Monteith został nam polecony przez naszego konstruktora i od samego początku było jasne, że umieścili naszą wizję i nasz cel na czele projektu. Podobała nam się reakcja Matta i Iaina na dom i jego potencjał. „Jakość projektu architektonicznego i prac budowlanych to nasza ulubiona rzecz w Strone; ten dom jest bardzo podziwiany i jesteśmy bardzo dumni, że możemy go nazwać domem. Dwustronny piec opalany drewnem sprawia, że zimą jest bardzo przytulnie. Przysuwanie krzesła i patrzenie przez okno, bez względu na porę roku, jest magiczne”.

Więcej renowacji kamiennych domów, znajdziesz tutaj.

Lokalizacja: Wielka Brytania
Tekst: nowoczesna STODOŁA