Stupet – refugium by a staircase

Ake E:son Lindman
Partnerzy

O inspiracji

Ten niewielki dom zaprojektowała dla siebie architekt Petra Gipp.Budynek stoi na skalistym zboczu jeziora Vattern, które jest drugim co do wielkości jeziorem w Szwecji.

Szklane drzwi budynku są zapowiedzią tego, co czeka nas w środku. Powierzchnia 116 m2 to w zasadzie jeden poziom, który dopasowany jest do skały różnicą kilku stopni. Trzy sypialnie, które urządzono w tym wnętrzu są małe, dzięki czemu zyskuje otwarta przestrzeń salonu. Przez środek domu przechodzi betonowa ściana, która jest jednocześnie ścianą kominową, oddzielając przestrzeń sypialni od przestrzeni dziennej. W ten sposób wprowadzono dwa kominki – jeden w salonie, a drugi na zewnętrznym tarasie. Surowa, betonowa ściana, na której widać ślady formy, to główny element dekoracyjny tego budynku.

Szklane ściany oferują mieszkańcom niezwykłe widoki na jezioro. Strome zbocze sprawia, że trudno dostrzec ziemię, na której opiera się konstrukcja, przez co mamy wrażenie, że dom wisi w powietrzu. Betonowa ściana przypomina jednak o tym, że całość jest mocno zakotwiczona w skale.

Beton pojawia się również na podłogach, ale pozostałe ściany i sufity wykończone są pomalowanymi na biało regipsami, dzięki czemu beton i chłód nie dominują w całej przestrzeni.

 

Tekst: nowoczesna STODOŁA