Summer House in Dalarna

Leo Qvarsebo
Partnerzy

O inspiracji

Założenia klientów były w tym przypadku niby oczywiste, ale jednocześnie stanowiły niemałe wyzwanie: gotowanie wewnątrz i na zewnątrz, zaciszne miejsce do czytania i sypialnia pod schodami. Wszystkie trzy życzenia zostały połączone  w oknach wykuszowych i poprzez dach, który zamienia się w taras domu. W sumie w środku na powierzchni około 85 m2 znalazło się miejsce na 8 pokoi i trzy tarasy.

Projekt domu walczył z zaskakującym problemem – działka jest w zasadzie zbyt prosta. Widoki, słońce, morze i pastwisko – to wszystko znajduje się od strony południowej. Od północy rośnie natomiast gęsty las. W dodatku teren jest całkowicie równy, a na działce brakuje nawet drzew, ponieważ to też była kiedyś część pastwiska. Wykorzystanie widoków w architekturze jest czymś oczywistym, ale architektura to przecież coś więcej. Ma ona też pozwalać mieszkańcom, by wchodzili w relację ze swym otoczeniem.

Dom jest w sumie rodzajem domku na drzewie dla dorosłych. Można się wspiąć wysoko pokonując kilka poziomów, znajdując przy okazji nie tylko piękne widoki, ale też ciszę i prywatność. Z każdego piętra domu widać już kolejne poziomy, co skutkuje ciekawością i chęcią dalszej wspinaczki. A kiedy już dotrze się na górę, widok zapiera dech w piersiach.

Dom wykonany jest z drewna, zarówno w środku, jak i na zewnątrz. We wnętrzu sufity, ściany i podłogi przykryte są sklejką pochodzącą z pobliskiej fabryki puzzli. Drzwi i okna pochodzą z odzysku, ale meble zrobiono na miejscu, również ze sklejki. Konstrukcja wykonana jest z drewnianych belek, które ułożone są na kształt litery „A”, od fundamentów aż po sam szczyt. Dach i ściany powstały z drewna szwedzkiej sosny.

Podziwiaj naszą galerię na Pinterest oraz poczytaj aktualności na Facebook

 

Architekt i zdjęcia: Leo Qvarsebo

 

 

 

Tekst: nowoczesna STODOŁA