Sun Path House

LUNAARCH Aistė Rakauskaitė
Kategorie: Domy drewniane
Partnerzy

O inspiracji

Sun Path House – to projekt, który pozwala spędzić dzień w naturalnym rytmie słońca. Dom stoi w małej, zabytkowej miejscowości turystycznej Kiernów na Wileńszczyźnie na Litwie. W 2004 roku Kiernów został wpisany na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Dla wielu osób, te zabytkowe tereny, stare lasy i falujące wzgórza stanowią oazę, do której uciekają przed zgiełkiem miasta.

Działka, na której powstał dom, graniczy z prawym brzegiem przepływającej tuż obok rzeki i zwrócona jest w stronę starego sosnowego lasu. Architekci z firmy LUNAARCH mieli za zadanie stworzyć idealne miejsce wypoczynku – rodzaj kryjówki – dla młodej, czteroosobowej rodziny, która w tym miejscu zamierza spędzać weekendy i wakacje.

Ze względu na to, że działka znajduje się w miejscu ściśle chronionym, nowy projekt musiał zmierzyć się z ostrymi regulacjami dotyczącymi rodzaju konstrukcji, miejsca budowy, wysokości, a także kąta nachylenia dachu. Najważniejszym zadaniem dla architektów było jednak nie sprostanie wymogom budowlanym, ale zintegrowanie nowego domu z jego historycznym otoczeniem, zachowując przy tym nowoczesny charakter budynku.Podczas tworzenia projektu architekci poświęcili wiele uwagi przestrzeniom zewnętrznym oraz ich relacjach z przyrodą. Starannie przeanalizowali ścieżkę, po której przesuwa się słońce, a także otoczenie, które warto było wysunąć na pierwszy plan. Dom o powierzchni 145 m² powstał na szczycie wzgórza, otwierając się na najlepsze widoki od strony lasu. Cała działka została podzielona na różne strefy. Zachód i las definiują miejsce rozrywki, a od wschodu powstała część przeznaczona na uprawy w prywatnej szklarni oraz mały ogród warzywny.

Duże okna zwrócone w stronę lasu zamazują granicę między wnętrzem a zewnętrzem, tworząc maksymalną więź z naturalnym otoczeniem domu. Trzy tarasy pozwalają przemieszczać się mieszkańcom zgodnie ze ścieżką przesuwania się słońca. Na tarasie od wschodu można witać dzień i budzącą się do życia przyrodę pijąc poranną kawę; osłonięty taras południowy to idealne miejsce, by cieszyć się ciepłem południowego słońca, a taras od zachodu otwiera się na las, który swoim widokiem i dźwiękami pozwala wyciszyć się przed snem, podziwiając zachód słońca. To właśnie na zachodnią stronę otwiera się główny taras i tu znajduje się naturalny basen do kąpieli.

W tym projekcie nie ma niczego zbędnego – ani wewnątrz, ani na zewnątrz. W domu każde miejsce charakteryzuje praktyczność i funkcjonalność. Na co dowodem są także meble i sprzęty. W ten sposób powstała przestrzeń, która nie konkuruje z pięknem przyrody, a dom można zawsze wypełnić śmiechem i zabawkami dzieci.

Lokalizacja: Kiernów, Litwa
Tekst: nowoczesna STODOŁA