Tahoe Ridge House

WA Design Inc
Partnerzy

O inspiracji

Dom o nazwie Tahoe Ridge stoi na jednej z największych działek w rejonie jeziora Tahoe. To ponad 3 hektary porośniętych jodłą zbocz oraz granitowej krawędzi, która tworzy granicę tego wyjątkowego miejsca.

Projekt stworzyła firma WA Design Inc i jest to już drugi projekt tej firmy dla tego samego klienta. W tym przypadku architekci i klient znali już dobrze swoje upodobania i wspólna praca nie obejmowała okresu zapoznawczego. Od początku wiadomo było, że estetyka i cele są spójne, więc wystarczyło ustalić szczegóły projektu, który miał być unikatowy i musiał dobrze dopasować się do spektakularnej działki.

Inspiracją dla tego nowoczesnego domu stały się dawne zabudowania przemysłowe związane z rejonem Tahoe. Zanim ta okolica stała się bowiem ulubionym miejscem dla narciarzy, była pna powszechnym celem wypraw wszelkich poszukiwaczy złota. Specjalne młyny kruszące wykorzystywano do kruszenia twardej skały, z której później wydobywano złoto. Kamień poruszał się w takiej konstrukcji dzięki grawitacji i dlatego wszystkie miały sporą wysokość.Kolejnym istotnym założeniem tego projektu było otwarcie domu na piękne, górskie widoki. Właściciele chcieli, by dom otwierał się zarówno na góry Nevada od północy, jak i Sierra Crest od południa. Te kryteria zdecydowały o utworzeniu domu, którego plan ciągnie się na dwóch osiach i opada w pionie po strony północnej, gdzie znajduje się gabinet oraz sypialnia główna. Ta osiowość projektu wzmocniona została jeszcze dodatkowo przez zastosowanie powtarzających się belek konstrukcyjnych z daglezji świerkowej pochodzącej z odzysku, które spójnie łączą się z konstrukcją dachu.
Elewacja z drewna żywotnika olbrzymiego w połączeniu z elementami metalowymi to kolejne nawiązanie do dawnych budynków wykorzystywanych przez poszukiwaczy złota. Wewnątrz domu również pojawia się industrialna estetyka, którą podkreślają duże belki z odzysku oraz ciężkie, metalowe zdobienia i detale. Piękne palenisko zostało wykonane z dużych granitowych bloków, stając się kluczowym elementem w pokoju dziennym.

Cały budynek jest wyraźnie „zakorzeniony” w swoim kontekście i idealnie pasuje do górskiej działki. Pomimo wprowadzenia wielu elementów industrialnych do tego projektu, dom ma ciepły i przytulny charakter. Idealne miejsce na wypoczynek w górach.

Lokalizacja: USA
Tekst: nowoczesna STODOŁA