The 7th Room

Snohetta
Partnerzy

O inspiracji

Firma Snohetta ukończyła budowę wyjątkowego domku na drzewie dla firmy Treehotel z północnej Szwecji. W tym domku znajdziemy wiele oryginalnych rozwiązań, a wśród nich zawieszoną na wysokości sieć, w której możemy nocą obserwować rozgwieżdżone niego.

Domek o nazwie „The 7th Room” znajduje się na wysokości 10 metrów, więc jego goście mogą przebywać w koronach wysokich drzew sosnowych. Całość podpiera 12 kolumn, a taka wysokość gwarantuje nie tylko niezwykłe najbliższe otoczenie, ale też przepiękne widoki na rozległe szwedzkie krajobrazy, w tym rzekę Lule. Z domku można nawet obserwować zorzę polarną.

To jeden z sześciu domków na drzewie należących do Treehotel. Z zewnątrz obity jest on wypalanym drewnem sosnowym o ciemnej barwie, a sam projekt opiera się na tradycyjnej, nordyckiej, zakończonej szczytami architekturze. Dom dosłownie owija się wokół pnia dużej sosny, a w jego centrum znajduje się taras z siatki, który pozwala gościom spędzić noc na zewnątrz.Spód budynku przykryty jest blachą aluminium z nadrukiem czarno-białych drzew, co jest rodzajem leśnego kamuflażu. Architekt nazywa to nawet szóstą fasadą chaty.

“Granice między przestrzenią wewnętrzną i zewnętrzną są zamazane, co sprawia, że chata staje się częścią lasu” – wyjaśnia firma, która ma swoje biura w Nowym Jorku i Oslo . „Przeżycia związane z The 7th Room zaczynają się już w momencie, kiedy zbliżamy się do chaty od strony lasu. W pobliżu podstawy drzewa widok całościowy domu stopniowo maleje, a pojawia się szósta fasada.”

Wśród pni drzew i kolumn podporowych wiją się wyjątkowe schody, które prowadzą do wejścia, a bagaże gości transportuje na górę niewielka winda.

Wnętrze chaty stanowi kontrast do ciemnych ścian zewnętrznych. Ściany wewnętrzne wykończone są jasną sklejką z drewna brzozy, które przeplatają się z meblami w jasnej kolorystyce.

Chata o powierzchni 55 m2 ma wystarczająco dużo miejsca, by pomieścić 5 gości. Znajdują się tam dwie sypialnie, salon, łazienka i taras. W środku znajdziemy też piec opalany drewnem oraz oryginalne meble, w tym tzw. „Scandia Chair”, zaprojektowane przez norweskiego projektanta Hansa Brattruda.

“Projekt The 7th Room ma na celu zbliżać ludzi i przyrodę, przenosząc przestrzenie wspólne chaty na zewnątrz i zamazując granice między wnętrzem i otoczeniem zewnętrznym” – piszą architekci.

„Wchodząc do domku, wkraczamy do części dziennej” – dodają. „Okno od strony północnej, ciągnące się od podłogi aż po sufit, daje najlepszą możliwość podziwiania zorzy polarnej w bezchmurne dni, przez co miejsce to otrzymało nazwę salon Światła Północy. Duże szklane drzwi prowadzą z salonu na taras z sieci.”

Lokalizacja: Szwecja

Tekst: nowoczesna STODOŁA

Fotograf