The Hayloft

Simon Knight Architects Matthew Smith Photography
Kategorie: Domy ceglane Renowacje
Partnerzy

O inspiracji

W poszukiwaniu większej nieruchomości z większą przestrzenią na świeżym powietrzu, Becky i Rob Burr wraz z dwójką dzieci przeprowadzili się w maju 2018 r. do Linslade w Bedfordshire. Zakupili duży wiktoriański magazyn na siano, który wcześniej, choć słabo, przekształcono w mieszkanie.

Ukryty potencjał

„Miał naprawdę duży ogród i, jako że jest to budynek historyczny, miał pełen charakteru” – mówi Becky. „Jednak z zewnątrz wyglądało to naprawdę brzydko, z bardzo ciemnym i niepraktycznym układem parteru w środku”. Pomimo tych obaw para dostrzegła ogromny potencjał w nieruchomości. Skontaktowała się więc z firmą Simon Knight Architects w celu zaprojektowania remontu i rozbudowy. „Chcieliśmy stworzyć wygodny i przytulny, nowoczesny dom rodzinny, ale jednocześnie zachować jak najwięcej historycznego charakteru” – mówi Becky.

Trzy etapy

Rozwiązanie Knighta było trzy etapowe. Pierwszym krokiem była analiza istniejącego parteru, aby sprawdzić, jak można zwiększyć jego wydajność. Architekt przeznaczył więcej miejsca na część dzienną pośrodku planu piętra i zaprojektował nowe wejście, przestrzeń gospodarczą i łazienkę z prysznicem od frontu. Drugim krokiem była wymiana zniszczonej oranżerii z tyłu domu na dobudówkę o pełnej szerokości. Ostatnią częścią projektu było przyjrzenie się różnym sposobom wyrażenia oryginalnego budynku przemysłowego, przy jednoczesnej poprawie jego parametrów termicznych.

Wszystko dla komfortu właścicieli

Zespół projektowy rozebrał źle skonstruowaną cegłę wypełniającą po zachodniej stronie budynku i zastąpił ją drewnianą konstrukcją szkieletową wypełnioną izolacją. Na górze zamontował okładzinę z paneli aluminiowych. Nowa konstrukcja ścian nie tylko poprawiła parametry cieplne budynku, ale także odzwierciedliła oryginalną łukową konstrukcję, pomagając uczcić historię posiadłości. Wejście do domu przeniesiono z boku posesji na przód budynku. Nowe okna PCV zastępują dotychczasowe przeszklenia. Stary łuk, do którego pierwotnie podnoszono siano, otrzymał tę samą aluminiową okładzinę, co elewacja boczna. Nowy garaż i drzwi wejściowe dopełniają industrialny wygląd.

Starą, nieefektywną oranżerię, zbudowaną około 2000 roku, zastąpiono nową, współczesną dobudówką. Łączy się ona z istniejącymi poziomami domu i zapewnia obszerną przestrzeń jadalną z wysokimi sufitami. Zainspirowany przemysłowym pochodzeniem domu, zespół pozostawił odsłonięte kluczowe elementy konstrukcyjne, takie jak drewniane belki stropowe i stalowa konstrukcja.

W miarę postępów projektu zespół odkrył wiele oryginalnych wiktoriańskich elementów architektonicznych, takich jak kamienne słupy w bocznej elewacji. Zamiast ponownie je zakrywać, Becky i Rob zdecydowali się wypiaskować ściany i pozostawić je odsłonięte, dodając charakteru domu.

Lokalizacja: Bedfordshire, Anglia
Tekst: nowoczesna STODOŁA