The Old BARN

Waind Gohil & Potter Architects | Anthony Coleman |
Kategorie: Renowacje
Partnerzy

O inspiracji

The Old BARN to dawna XIX-wieczna STODOŁA przekształcona w przestrzeń biurową oraz dom rodzinny, położona w pasie zieleni hrabstwa Oxfordshire. Jego historia jest głęboka – kiedyś była częścią małego gospodarstwa wymienionego w Domesday Book. Klient chciał przekształcić ten tradycyjny budynek we współczesny dom rodzinny, spełniający poziom 5 Kodeksu Zrównoważonych Domów, przy jednoczesnym zachowaniu jego historycznej tożsamości i integralności.

Realizacja przebudowy – wymarzonego domu klienta – napotkała duże wyzwania, częściowo z powodu ograniczeń planistycznych. Dziś jednak dzięki dużej pomysłowości dom jest gotowy – elegancka i delikatna dobudówka na planie krzyża, tworząca przestronną i pełną światła nową rezydencję. The Old BARN to studium subtelnych kontrastów. Surowe tekstury starego połączono z gładkimi powierzchniami nowego. Z kolei ich połączenie skutkuje w przestrzeń życiową przypominającą katedrę – celebracja zdolności tej skromnej konstrukcji do znalezienia nowego życia.

Fuzja The Old (new) BARN

Tam, gdzie przecina się oryginalna STODOŁA i nowe przedłużenie o stalowej ramie, stworzono przestrzeń życiową o podwójnej wysokości z imponującymi widokami na ogrody i sąsiednie jezioro. Własne sypialnie i pomieszczenia mieszkalne rodziny znajdują się głównie w nowym skrzydle, a pokoje gościnne w starym. Przecięcie nowego i starego jest wyraźnie wyrażone w detalach wewnętrznych i zewnętrznych, przy użyciu wapienia oolitu.

Architektura krajobrazu również odzwierciedla to podejście. Gęste obszary wysokich dzikich kwiatów znajdują się w ciasnej siatce trzech kwadratowych ogrodów, obok małego prostokątnego basenu otoczonego kamieniem i drewnem. To połączenie kontrolowanego i naturalnego, nowoczesnego i dzikiego. Ułatwienie tego rozwiązania wymagało nieustannego, energicznego badania możliwości projektowych, jakie oferowały przepisy dotyczące dozwolonego rozwoju. STODOŁA była najstarszym budynkiem w kompleksie gospodarczym, który składa się z mieszanych zastosowań rolniczych, biznesowych i wakacyjnych. W związku z tym WG+P musiało opracować projekt uwzględniający kontekst, co wymagało ścisłej współpracy z personelem sąsiedniej farmy.

Możliwości w ograniczeniach planu zabudowy

Wzięto również pod uwagę orientację rozbudowy: od podejścia do domu, rozbudowa The Old BARN wtapia się w istniejący budynek. Jednak na przeciwległej fasadzie duże przeszklone panele tworzą bardziej współczesną estetykę i otwierają zapierające dech w piersiach widoki na sąsiednie jezioro. The Old Barn pokazuje, że dostrzegane ograniczenia w planowaniu mogą, we właściwych rękach, stać się wyjątkowymi możliwościami.

Lokalizacja: Oxfordshire, Anglia
Tekst: nowoczesna STODOŁA