Fot. Ashish Sahi | Arch. Architecture Brio

Nowoczesny domna wzgórzu

Indyjskie studio Architecture Brio zaprojektowało dom wakacyjny na wzgórzu z widokiem na Zatokę Bombajską w Indiach. Dom o nazwie The Ray, zlokalizowany w Alibag, zajmuje powierzchnię 1800 m² i został starannie wkomponowany w otoczenie, aby maksymalnie wykorzystać jego malownicze położenie.

Architektka Shefali Balwani, współzałożycielka Architecture Brio, podkreślała, że projekt musiał uwzględnić zarówno dominującą lokalizację, jak i dużą skalę budynku. „Już na początku wiedzieliśmy, że ten dom będzie mocno widoczny dzięki swojej lokalizacji na wzgórzu oraz dużemu rozmiarowi. Zamiast z tym walczyć, postanowiliśmy wtopić go w krajobraz,” wyjaśniła.

Dom został osadzony na zboczu wzgórza, z zastosowaniem tarasowych murów z naturalnego kamienia, które „wyrastają” z ziemi. Konstrukcja przypomina ruiny, które wydają się częściowo ukryte w krajobrazie. Dolne kondygnacje wykonano z ręcznie obrabianego wapienia, na którym spoczywają dwa drewniane pawilony w kształcie dwuspadowych dachów. Jeden z nich został wykończony żaluzjowymi fasadami, a drugi – kamieniem.

 
Fot. Ashish Sahi | Arch. Architecture Brio

Widoki i funkcjonalność

Dom oferuje panoramiczne widoki na Zatokę Bombajską oraz ocean, ale architekci uniknęli projektowania budynku jako miejsca nastawionego wyłącznie na jedną perspektywę. Pawilony zostały zaplanowane tak, aby przypominały „teleskopy”, które celowo kadrują różne widoki.

Drewniany pawilon mieści główną strefę dzienną z dostępem do tarasu otoczonego basenem. Kamienny pawilon to przestrzeń sypialni, w tym głównego apartamentu z widokiem na zatokę.

Lokalność i rzemiosło

Projekt czerpał z lokalnych materiałów oraz rzemiosła. Wykorzystano m.in. ręcznie cięty wapień, przesuwne stalowe okna, podłogi z kamieni do refleksoterapii w łazienkach oraz baseny wykonane z odnalezionych na miejscu głazów przez rzemieślników z Radżastanu.

„Zależało nam na stworzeniu nowoczesnej przestrzeni z wyraźnymi akcentami lokalnego rzemiosła,” podkreśla Balwani. Głazy znalezione podczas budowy zostały starannie dopasowane do krajobrazu – część z nich pozostawiono na miejscu, inne przekształcono w elementy architektoniczne, takie jak zbiornik na wodę deszczową przy basenie. 

 
Fot. Ashish Sahi | Arch. Architecture Brio

Pokora w architekturze

Mimo swojej wielkości dom różni się od okolicznych „przesadnie wystawnych willi”. Architekci podkreślają, że ich celem było stworzenie projektu, który nie dominuje otoczenia, lecz staje się jego integralną częścią. Wprowadzono elementy nieprzewidywalności, które pozwalają na to, by z czasem natura i architektura jeszcze bardziej się przenikały.

Architektura Brio w Alibag

Studio Architecture Brio, założone przez Shefali Balwani i Roberta Verrijta w 2006 roku, ma na swoim koncie wiele projektów, które harmonijnie łączą architekturę z przyrodą. Przykładem jest betonowy dom weekendowy rozpięty nad strumieniem czy artystyczna chatka na palach, również w Alibag.