The Shieling

Loader Monteith Gillian Hayes
Kategorie: Domy kamienne
Partnerzy

O inspiracji

Klienci kupili uroczy stary domek w sercu obszaru chronionego Fintry. Początkowym ich dążeniem było stworzenie szklanego przedłużenia budynku skierowanego na widok. Wspólnie z architektami zdecydowali się jednak na cieplejsze rozwiązanie.

Współpraca z Departamentem Planowania Rady Stirling doprowadziła do projektu. Zakładał on zachowanie elementów określających obszar chroniony, takich jak biała elewacja, dach łupkowy i czarne okna. Na tyłach wykorzystano widoki dzięki przesuwanymi przeszkleniami. Planiści byli przekonani, że projekt będzie wyglądał „tradycyjnie” z każdego obszaru publicznego.

Dostosowano układ domku wewnętrznie, przenosząc kuchnię do dawnej dobudówki, tak aby nawiązała do ogrodu i nowego, zagłębionego tarasu. Klienci chcieli, aby wnętrze było ciepłe, dlatego na suficie i jako elementy mebli do zabudowy wykorzystano sklejkę brzozową. Solidna podłoga z łupków biegnie od wewnątrz na taras, dzięki czemu przestrzeń zewnętrzna sprawia wrażenie części domu. Architekci bardzo ciężko współpracowali z wykonawcami, aby mieć pewność, że wszystkie materiały, łącznie z dachem łupkowym z pobliskiego opuszczonego domu, pochodziły z lokalnych źródeł. Dom wyposażono wcześniej w pompę ciepła, więc dobudówkę wypełniono izolacją, aby zminimalizować dodatkowy pobór.

Lokalizacja: Fintry, Szkocja
Tekst: nowoczesna STODOŁA