Three Summits Residence

NÓS Eric Petschek
Kategorie: Domy modułowe
Partnerzy

O inspiracji

Położony w samym sercu Amerykańskich Gór Zielonych w Vermont, dom Three Summits zaprojektowany przez NÓS łączy trzy pokolenia na rozległym górzystym terenie. Powrót do korzeni zbiorowego domostwa poprzez architektoniczny prymitywizm: skaliste pryzmaty i monumentalne dachy tworzą kompozycję pustych przestrzeni, oprawiając krajobraz w liczne obrazy. W ten sposób sztuczne i naturalne ogrody mieszają się wzdłuż tras topograficznych, łącząc trzy główne pawilony i przywołując na myśl trzy etapy życia.

Inspiracją dla projektu jest organizacja budownictwa wiejskiego na północnym wschodzie Ameryki. Projekt poprzez powtarzanie prostych form swobodnie rozmieszczonych na terenie generuje różnorodność przestrzeni mieszkalnych wspierających potrzeby życia wspólnotowego. Pozbawione ozdób linie, płaszczyzny i bryły tworzą czystą, wręcz prymitywną, geometryczną całość. Położona w najwyższym punkcie topografii terenu, rezydencja zapewnia niezakłócony widok na górzysty krajobraz. Takie rozmieszczenie jest możliwe dzięki układowi drogi dojazdowej otaczającej teren, który zanurza odwiedzającego w sercu lasu, zanim jeszcze odkryje rezydencję otaczającą widok na Góry Zielone. 

Projekt zależny od krajobrazu

Na wielu poziomach rezydencji zespoły architektoniczne stopniowo odsłaniają środowisko naturalne. Od głównego progu zwiedzający ma do czynienia z zagospodarowanym dziedzińcem, z którego roztacza się spektakularny widok na dolinę. Stamtąd szereg wewnętrznych płaskowyżów, oddalonych od siebie o około pół metra, rozprowadza cały program po niskim nachyleniu terenu. Pawilon centralny mieści funkcje wspólne i znajduje się na środkowym poziomie topografii, nieco niżej od głównego wejścia. Z jednej strony, w trzypiętrowym pawilonie, nieco niżej, znajduje się niezależna jednostka na parterze, dwie sypialnie na piętrze oraz szereg apartamentów dostępnych bezpośrednio z poziomu ogrodu. Natomiast najwyższy pawilon dostępny jest bezpośrednio z krytego garażu i mieści w sobie kwaterę mistrzów.

Na topografii terenu rozmieszczone są duże masy granitu, które stanowią ramę dla krajobrazu i zawierają przestrzenie wewnętrzne. Stanowiące jedyne nieprzezroczyste powierzchnie na pierwszym piętrze, kamienne monolity mieszczą przestrzenie techniczne i tworzą podstawę trzech trójkątnych pryzmatów. Te wysokie, kanciaste dachy przedstawiają Góry Zielone. Pomimo znacznych rozmiarów budynek rozwija się wraz z udoskonaleniami w krajobrazie, zapożyczając kolory i faktury z otaczającej przyrody.

Wielopokoleniowość i konstrukcja 

Połączone dwoma odpowiednio zagospodarowanymi dziedzińcami, pawilony są strategicznie rozmieszczone na terenie, aby całość mogła stale ewoluować pod względem funkcji. Oferując różnorodność przestrzeni i klimatów, wielopokoleniowa rezydencja sprzyja różnym etapom ludzkiej egzystencji, w ramach nieustającego cyklu pokoleniowego. Rozwój techniczny projektu, rozwijany przez kilka lat, opierał się na zrównoważonym podejściu konstrukcyjnym i wykonaniu prac proporcjonalnych do ambicji architektonicznych projektu. Dzięki ścisłej współpracy z klientem i wykonawcą realizacja projektu osiąga najwyższe standardy w zakresie montażu, wykończenia i charakterystyki energetycznej, zapewniając odporność i trwałość niezbędną z biegiem czasu dla długiego okresu użytkowania.

Lokalizacja: Montgomery, Stany Zjednoczone
Tekst: nowoczesna STODOŁA

Architekt