Tind House

PETER GUTHRIE
Partnerzy

O inspiracji

Szwedzcy architekci z firmy Claesson Koivisto Rune zaprezentowali swój prefabrykowany dom w nowoczesnym stylu.

– „Rynek domów prefabrykowanych z reguły woli nowoczesność od historycznego udawania” – mówią twórcy domu Tind, wyjaśniając dlaczego chcieli uniknąć konserwatywnego podejścia, proponując projekt nowoczesny, który odzwierciedla jednak współczesne trendy szwedzkiej architektury.

W przypadku domu Tind, architekci stworzyli wyróżniające, nowoczesne detale w kształcie dachu, oknach i drzwiach systemu, który można modyfikować. Może to być jednopoziomowy dom dla pary lub dom rodzinny z dwoma lub trzema poziomami. Każdy dom będzie miał łagodnie nachylony dach, dzięki czemu będzie pasował do skandynawskiej zabudowy. Szczyt dachu jest jednak płaski, co architekci porównują go do kształtu skandynawskich gór.
Okna i świetliki domu mają spore rozmiary, by oferować najlepsze widoki, a ich framugi od zewnątrz wprowadzają rytm dla całej fasady.- „Największym wyzwaniem było sprostanie potrzebie klientów, by stworzyć projekt, który będą mogli dostosować do swoich potrzeb, a jednocześnie zachowa on zawsze swą architektoniczną integralność” – mówi architekt Mårten Claesson. – „Musieliśmy ustalić kilka mocnych zasad, takich jak kształt dachu, w pełni wycięte okna i drzwi oraz ich zestawienie na różnych poziomach domu i w dachu. To one zdefiniują dom, który może się różnić rozmiarem, kolorem i liczbą pięter”.

Tind House został stworzony z założeniem, że stanie na płaskim podłożu, ale można go łatwo dopasować także do działki nachylonej. Plan wnętrza można zmienić stosownie do potrzeb mieszkańców. Pierwowzór ma wejście od frontu, które prowadzi do salonu i znajdującej się z tyłu jadalni. Pomieszczenia użyteczne, łazienki i sypialnie ulokowane są po bokach, a dodatkowe sypialnie i łazienki znajdują się na ewentualnych poziomach wyższych domu.

Dom wytwarzany jest przez szwedzką firmę Fiskarhedenvillan i prezentowany był w Globo Art Space w Mediolanie.

Lokalizacja: Szwecja
Tekst: nowoczesna STODOŁA