Tinhouse

Rural Design David Barbour
Kategorie: Domy modułowe
Partnerzy

O inspiracji

Dom o nazwie Tinhouse, według projektu firmy Rural Design, znajduje się na północno-zachodnim krańcu szkockiej wyspy Skye, na stromym zboczu z widokiem na wody cieśniny oddzielającej Hybrydy Zewnętrzne i Wewnętrzne.Tinhouse to połączenie pięknego krajobrazu, gospodarczości, umiejętności budowlanych i sporej wyobraźni, jakie podziela inny projekt tej firmy – Wooden House. On jednak stawia na pierwszym miejscu drewno, a Tinhouse to architektoniczna pochwała dla blachy falistej, która jest powszechnie stosowana na budynkach gospodarczych w rejonach wiejskich. W projekcie tym blacha została wykorzystana zarówno na dachu, jak i na ścianach zewnętrznych. W środku jednak widoczne jest już drewno, beton i sklejka, z której wykonano meble, tworząc w ten sposób wnętrze o charakterze nowoczesnym i jednocześnie nieco rustykalnym.

Prosta forma budynku przypomina rysunki z dzieciństwa, ale też wiejskie szopy, które widnieją jak duchy w różnych wiejskich terenach Szkocji. Tinhouse został stworzony na podobieństwo niedużej szopy i mieści sypialnię, salon, kuchnie i łazienkę. Zewnętrzna powłoka metalowa ma pełnić funkcje ochronne przed często wiejącym tu silnym wiatrem i ma minimalną ilość wyciętych otworów, które pozwalają podziwiać ze środka piękne krajobrazy cieśniny, niezależnie od pogody. Takie miejsce tworzy właśnie długi, poziomy otwór wycięty w północnej części elewacji.

nowoczesna STODOŁA została zaprojektowana i zbudowana przez małżeństwo, które założyło firmę Rural Design, Gill Smith i Alana Dicksona. Materiały wybierano tak, by umożliwiały prowadzenie budowy przez jedną osobę. W ten sposób można powiedzieć, że Tinhouse jest w pełni „handmade”, czyli wykonany ręcznie. Kiedy potrzeba było więcej osób do pomocy, organizowano spotkanie towarzyskie i wspólnie instalowano okna lub stalowe belki. Takie podejście i prostota budowy widoczne są również w wykończeniu wnętrza domu. Podkreślają to nie tylko różne detale, ale też sam kolor biały, który dominuje w środku w różnych odcieniach. Nieliczne elementy kolorystyczne inspirowane są tutejszym krajobrazem: żółtymi i różowymi kwiatami, zielenią trawy, niebieskim kolorem nieba i morza oraz zachodem słońca, które zdominowane jest przez odcienie pomarańczowe. Wszystkie meble również wzmacniają charakter i estetykę domu, podkreślając jednocześnie jego ręczne wykonanie.

Lokalizacja: Highland, Szkocja
Tekst: nowoczesna STODOŁA