Tiny Off Grid Cabin

MOXON ARCHITECTS
Partnerzy

O inspiracji

Ta maleńka, koncepcyjna chatka bez elektryczności została wymyślona przez firmę Moxon Architects.

Powstał dom, który idealnie pasuje do odległych, trudno dostępnych miejsc, nie ingerując znacznie w otaczającą przyrodę. Architekci, tworząc maleńki kąt do zamieszkania, współpracowali przy projekcie z organizacją Wide Open.Cały budynek jest na tyle mały, że można go przewieźć w całości i ustawić w wymarzonym miejscu, w którym może funkcjonować  jako schronienie na weekendowy wypad, lub jako dom, w którym zamieszkamy na dłuższy czas. Architekci twierdzą, że chatki zostały zaprojektowane tak, by łączyć swych mieszkańców z krajobrazem, w którym się znalazły.

Część zewnętrzna nowoczesnej STODOŁY wydaje się być obita blachą, zarówno na dachu, jak w na dwóch ścianach. Dostęp do wewnątrz umożliwiają stalowe schody, które łączą się z małym balkonem rozciągającym się wzdłuż frontowej części domku. Sam balkon tworzy idealne miejsce do relaksu i wypoczynku.

Wnętrze budynku to przestrzeń nowoczesna, w większości utrzymana w bieli, ale pojawiają się też wersje w całości wyłożone jasnym drewnem. Część z okien ma swoiste „obramowania”, które tworzą półki na książki lub małe przedmioty. W części przedniej znajduje się mały piec na drewno, który jest źródłem ogrzewania dla tej niewielkiej przestrzeni.

Choć powierzchnia jest niewielka, architekci zdołali zmieścić tam salon, jadalnię, kuchnię, łazienkę oraz dwie sypialnie. Sypialnia na parterze może być całkowicie odcięta od przestrzeni dziennej z pomocą składanych drzwi. Kolejna sypialnia znajduje się na antresoli, na którą wchodzi się po drabinach.

Koncept ten zainteresował już kolejne organizacje, w tym angielskich artystów, którzy uznali maleńką chatkę za przestrzeń odpowiednią do opracowywania i wprowadzania w życie nowych pomysłów. Niezależnie od późniejszego zastosowania, domek bez prądu jest bez wątpienia prosty, stylowy i funkcjonalny.

Tekst: nowoczesna STODOŁA