Duński tiny sod-roofed house

SMALL HOUSE BLISS
Kategorie: Domy drewniane
Partnerzy

O inspiracji

Ta maleńka chata ukrywa się na piaszczystych wydmach północnego wybrzeża Danii. Jej swojski wygląd i dach pokryty darnią mogą zwieść niejednego – na pierwszy rzut oka łatwo pomyśleć, że to stary budynek, który stoi w tym miejscu od wieków. Jednak widząc w pełni przeszkloną ścianę szczytową tego domu, szybko zmieniamy zdanie.

Darń versus dach

Darń na dachu nie jest materiałem przypadkowym projektu Tiny sod-roofed house. W taki sposób wykorzystywano darń bowiem w Skandynawii od setek lat. Do późnych lat XIX wieku była najbardziej powszechnym pokryciem dachu w rejonach wiejskich. Dopiero później coraz częściej zaczęły ją zastępować inne materiały.

W ostatnich latach zauważono powrót do tradycyjnych metod budowlanych i tradycyjnych materiałów. W zestawieniu z modnym konceptem zielonych dachów powrót do dachu z darni wydaje się być dość oczywisty. Przykładem jest właśnie Tiny sod-roofed house, który powstał w 1987 roku. I choć wykorzystano materiały niezwykle tanie, wymagają one dużej wiedzy i sporego nakładu pracy.

Budulec Tiny sod-roofed house

Błoto i trawa tworzą jednocześnie ocieplenie dla domu, ale ich głównym celem było utrzymanie kory brzozy, która stanowiła rzeczywistą barierę wodoodporną dachu. W nowej konstrukcji korę brzozy zastąpiono jednak papą i stworzono bardziej współczesną powłokę zatrzymującą wodę. Podobnie jak robiono to dawniej, ten mały domek jest delikatnie schowany w ziemi i ma niskie ściany boczne. Pomaga to chronić dom przez ostrym wiatrem wiejącym na tutejszym nabrzeżu.

Wnętrze domu jest drewniane i przytulne, a jego powierzchnia to około 40 metrów kwadratowych. Niskie ściany boczne oznaczają, że wszystkie okna znajdują się w ścianach szczytowych, ale przeszklona ściana sprawia, że pokój dzienny w tym domu jest odpowiednio doświetlony. Sypialnia i łazienka znajdują się w tylnych rogach budynku, a do łazienki wchodzi się przez sypialnię.

Tiny sod-roofed house w 2020 roku wystawiono na sprzedaż za cenę 1 295 000 koron duńskich, czyli około 195 tysięcy dolarów amerykańskich.

Lokalizacja: Dania
Tekst: nowoczesna STODOŁA