Tofta Sand

Wingårdhs Arkitektkontor AB Åke E:son Lindman
Kategorie: Domy drewniane
Partnerzy

O inspiracji

Dla właścicieli tego domu w Szwecji najważniejsza była lokalizacja. Na wymarzonej działce znaleźli starą chatkę z XVII wieku, która stała na łące między klifami. Nie zastanawiali się długo…

Architekci nie mieli prostego zadania. Nie łatwo jest przerabiać 400 lat historii. Znaleźli jednak sposób na dodanie nowych funkcji przy zachowaniu starych wartości. Zaplanowali dwa nowe skrzydła, jedno na biuro i jedno dla dzieci. Dach wystający poza ramy budynku przykryto trawą, co pomogło powiązać nowe elementy ze starymi, nawiązując jednocześnie do ekologicznych trendów z lat 90-tych.

Dom przeszedł wstępny remont i w takiej formie służył rodzinie przez lata. Z czasem jednak zaczęły im doskwierać pewne, stare rozwiązania. Weranda od strony morza była użyteczna, ale brzydka. Sypialnia główna, zorganizowana pod belkami dachowymi, była przyjemna, ale zbyt mała. A kiedy pewnego ranka przez łóżko właścicielki przebiegła mysz, nie można już było udawać, że dom jest w dobrym stanie. Wtedy rozpoczęły się gruntowne prace – tym razem przy starym budynku.

Dach starej chaty uniesiono o około 1 metr, by maleńki wcześniej strych zamienić na przestronny loft. Dom od strony zewnętrznej miał częściowo nadal przypominać stary domek wiejski, ale z jednej strony zmieniono go w geometryczną kompozycję, gdzie dwa ogromne panele szklane wymazują jego rustykalny wizerunek. Pozostawiono jednak sporo śladów historii, w tym dach z ceglastej dachówki. Dwa ogromne okna, jedno na strychu, a drugie od strony jadalni, zestawiono z wysokim elementem w stylu loggia, wystającym ze starego salonu.

Lokalizacja: Szwecja
Tekst: nowoczesna STODOŁA