Nowe trendy w architekturze domów

Cedral

Partnerzy

O inspiracji

Nowoczesna architektura lubi efektowne bryły budynków, najbardziej te proste, z dużymi przeszkleniami. Kładzie się mocny nacisk, by mieszkało się komfortowo, estetycznie, ekonomicznie i ekologicznie. Dużą wagę przywiązuje się do jakości materiałów budowlanych, zwracając szczególną uwagę na ich wpływ na energooszczędność budynków i ochronę środowiska. Nowe trendy w architekturze domów łączą wysoką jakość materiałów, innowacyjne technologie oraz zasady zrównoważonego rozwoju. Efektowna ekonomiczna, ekologiczna, funkcjonująca z poszanowaniem środowiska naturalnego – to w ogólnym ujęciu nowoczesna architektura. Przyjrzyjmy się poszczególnym zagadnieniom.

Zrównoważona architektura – wiodący trend

To jeden z nowych trendów w architekturze domów. Projektując i budując dąży się do minimalizacji negatywnego wpływu na środowisko. Stąd duży nacisk kładzie się na poprawę efektowności energetycznej budynków, wykorzystywanie odnawialnych źródeł energii oraz minimalizację emisji szkodliwych substancji i odpadów. W budownictwie zrównoważonym stosuje się materiały z recyklingu, ale również konstruuje obiekty tak, by w przyszłości był możliwy odzysk ich elementów. Przykładem jest nowoczesny materiał – włókno-cement, który oferuje Cedral. Materiały do krycia dachów i elewacji właśnie z włókno-cementu doskonale wpisują się w ten trend.

Włókno-cement to jeden z najbardziej zrównoważonych i przyjaznych dla środowiska materiałów:

  • Wykorzystuje się go do krycia dachów i elewacji. Na dachy oferowane są płytki w różnych kolorach, kształtach i wielkościach. Na elewacje z kolei Cedral proponuje zarówno płytki, jak i deski.
  • Składa się wyłącznie z naturalnych surowców, takich jak m.in.: cementu, włókna celulozowe, piasek, woda i powietrze.
  • Nadaje się do ponownego wykorzystania lub recyklingu.
Domy modułowe i prefabrykowane – w trendach architektonicznych

Bardzo istotne są tempo budowania, łatwość zmian układu budynku, możliwość jego rozbudowy. Stąd duża popularność domów modułowych i prefabrykowanych. To nie tylko szybsza budowa, ale i obniżenie kosztów inwestycji. W takim przypadku wykończenie bryły budynku również nie powinno być czasochłonne. Tu znów doskonale zdają egzamin pokrycia dachowe i elewacyjne z włókno-cementu. Układa się je szybko, łatwo i przy tym posiadają bardzo dobre parametry techniczne.

Inteligentne domy

Wprowadzanie systemów automatyki domowej, czyli tzw. Smart Home, to nie tylko wygoda, ale i ekonomiczny zysk. Kontrola nad oświetleniem, systemem ogrzewania, chłodzenia, wentylacji pozwala osiągnąć najbardziej oszczędny tryb ich pracy. Urządzenia domowe, które komunikują się między sobą, czyli tzw. Internet Rzeczy, tworzą sieć inteligentnych funkcji. To również mocny trend we współczesnym budownictwie.

Bliżej natury

Otwarte przestrzenie, pełne naturalnego światła – to kolejny trend w architekturze współczesnych domów. Szczególne na topie są duże przeszklenia, które łączą wizualnie wnętrza z otoczeniem domu. Z tym trendem wiąże się także wykorzystywanie naturalnych materiałów. I nie tylko o drewno czy kamień tu chodzi, ale i o nowoczesne materiały budowlane, produkowane z naturalnych składników, jak właśnie włókno-cement.

Podsumowując, panujące w architekturze domów trendy, rosnące wymagania techniczne mobilizują architektów, inżynierów, wykonawców, do szukania coraz lepszych rozwiązań, które spowodują, że budownictwo nie będzie już tak energochłonną branżą.

Więcej o marce Cedral dowiesz się z zakładki na naszej stronie. Zachęcamy również do śledzenia ich mediów społecznościowych na Facebooku oraz Instagramie.

Partner

Cedral