Two Sheds

DREAMER Rory Gardiner
Kategorie: Domy drewniane
Partnerzy

O inspiracji

Two Sheds to posiadłość zlokalizowana na dziesięciu hektarach bezpośrednio na zachód od miasteczka Lorne w Australii. To miejsce zostało stworzone, w celu zapewnienia właścicielom odskoczni od codziennego, miejskiego zgiełku.

W projekcie wykorzystano minimalną paletę materiałów i prosty design zaczerpnięty z otaczających budynków mieszkalnych i rolniczych. Podziału stref ogólnodostępnej i prywatnej dokonano poprzez zbudowanie aż dwóch budynków. Są one niemal identyczne, wyglądają niczym w lustrzanym odbiciu. W obu budynkach zastosowano dwuspadowe dachy, a elewacje zewnętrzną wyłożono opalanym drewnem. Elementami łączącymi zewnętrzny wygląd budynków z wewnętrznym są niewątpliwie liczne przeszklenia oraz wspomniane wcześniej drewno. We wnętrzu natomiast zdecydowano się na zastosowanie drewna surowego.

Budynki są pozornie oddzielne, natomiast w rzeczywistości łączy je przejście, które przeszklono i wzbogacono o taras. Ustawiono je pod pewnym kątem względem siebie tak, aby zapewnić odpowiedni poziom prywatności wewnątrz. Wzdłuż budynków ciągną się werandy, umożliwiające mieszkańcom spędzanie czasu na świeżym powietrzu w towarzystwie pięknych widoków przy jednoczesnym zacienieniu. Wyeksponowane krokwie i belki konstrukcyjne oraz dach pokryty blachą to elementy tradycyjny dla australijskiej architektury budynków rolniczych.

Budynek ogólnodostępny ze wspólna strefą wypoczynkową to otwarta przestrzeń podzielona jedynie wstawką pośrodku w postaci aneksu kuchennego. Na jednym krańcu tego budynku znajduje się strefa gospodarcza, tj. pralnia i WC, a na drugim kuchnia z salonem i jadalnią.

Lokalizacja: Lorne, Australia
Tekst: nowoczesna STODOŁA

Architekt