U Lesa

Luni Petr Polák
Partnerzy

O inspiracji

Wiejski dom rodzinny otoczony lasem oferuje swoim właścicielom widok na spokojny krajobraz Czech Zachodnich. Dom wiejski składa się z dwóch odmiennych wizualnie, ale bardzo dobrze skomunikowanych części, zapewniających właścicielom spokojny zakątek.

Nowo wybudowany dom rodzinny położony jest na łące przy lesie we wsi w regionie pilzneńskim. Budynek nie zakłóca otaczającego krajobrazu, a mimo to wyróżnia się w nim. Dom dostosowuje się do otoczenia pod względem kształtu i zastosowanych materiałów. Dwie połączone ze sobą bryły obiektu wizualnie różnicują materiały okładziny elewacyjnej. Część domu zwrócona w stronę lasu pokryta jest deskami z modrzewia syberyjskiego. Druga część domu wyłożona jest naturalnym gnejsem w złotym odcieniu. Łączenie wnętrza z zewnętrzem wspomagają dwa tarasy – słoneczny i zacieniony, co właściciele docenią szczególnie w miesiącach letnich. W przyszłości odcień tarasu zapewnią rośliny, które wzmocnią wykonaną na zamówienie metalową konstrukcję.

Kontrast na elewacji dotyczy także wnętrza. W drewnianej części domu znajduje się przestronny salon z kuchnią i jadalnią. Przestrzeń otwiera się pionowo na drewnianą kratownicę, co przywołuje przytulną wiejską atmosferę. Właściciele domu chwalą wykadrowane tam widoki na malowniczy krajobraz. W kamiennej części architekt umieścił kameralną strefę z sypialnią, dwoma pokojami, łazienką, sauną i pomieszczeniem gospodarczym.

Lokalizacja: Pilzno, Czechy
Tekst: nowoczesna STODOŁA

Architekt

Fotograf