U podnóża pasma górskiego Teton

Partnerzy

O inspiracji

Projekt o nazwie Five Shadows został stworzony przez architektów z firmy CLB Architects Team w Teton Village w amerykańskim stanie Wyoming. Rezydencja o powierzchni blisko 1200 m2 składa się z pięciu elementów i stoi na doskonale położonej działce u podnóża pasma górskiego Teton.Architekci perfekcyjnie wykorzystali otoczenie domu, który zajmuje zachodnią część nieruchomości, sąsiadującą z lasem porastającym zbocze góry Rendezvous Peak. Rezydencja stoi na lekko uniesionym terenie. Dzięki doskonałej aranżacji zapewnia odpowiednią prywatność i jednocześnie otwiera się na wspaniałe widoki na znajdującą się nieco niżej dolinę.

Projekt obejmuje pięć połączonych ze sobą, symetrycznych brył, które nawiązują do korzeni rolnych okolicy. Największy z pięciu budynków mieści przestrzenie wspólne, a elementy peryferyjne zapewniają prywatność sypialniom i przestrzeniom typowo prywatnym. Trzy centralne bryły zespolone są szklanymi łącznikami i położone są równolegle względem siebie. Dwie pozostałe formy pomagają natomiast zdefiniować różne przestrzenie zewnętrzne, które obejmują podjazd dla samochodów, dziedziniec od strony zachodniej oraz taras z basenem od południa, który wizualnie zamyka wolnostojący domek uzupełniający strefę zewnętrzną.

Głównym materiałem wykorzystanym na elewacji całego domu jest kamień, który na wszystkich budynkach ułożono poziomo. Elewację ożywiają dodatkowo subtelne detale ze stali. Równie minimalistyczna paleta materiałów definiuje wnętrze, w którym dominuje biały dąb oraz biały gips, podkreślając przestronność i prostotę projektu. Aranżacja poszczególnych budynków nadaje całości elegancki „flow”, wprowadzając jednak do wnętrz wrażenie intymności i przytulności. Formalne proporcje domu, spójny dobór materiałów oraz najwyższa jakość rzemiosła sprawiają, że rezydencja Five Shadows emanuje spokojem, przytulną i relaksującą atmosferą, a także poczuciem bliskości i zespolenia z przyrodą.

Lokalizacja: Teton Village, Wyoming, USA
Tekst: nowoczesna STODOŁA