Upper East Side Residence

Olson Kundig
Kategorie: Wnętrza
Partnerzy

O inspiracji

Na szczycie nowojorskiego, ceglastego budynku w stylu Art Deco kryje się niezwykła rezydencja – Upper East Side Residence.

Budynek pochodzi z lat 30-tych ubiegłego wieku. Na jego najwyższych poziomach powstała rezydencja, która składa się z dwóch penthouse-ów. Całość obejmuje 325 m2 powierzchni wewnętrznej, która rozciąga się na dwa poziomy oraz wewnętrzną antresolę. Do tej powierzchni dochodzi jeszcze ponad 230 m2 kwadratowych przestrzeni tarasów urządzonych na dachu budynku. Nowy projekt przekształcił byłą wieżę wodną oraz dawne apartamenty w funkcjonalną i niezwykle wygodną przestrzeń do życia dla młodej rodziny. To wyjątkowa rezydencja, która łączy przestrzenie wewnętrzne z typowo miejskimi przestrzeniami zewnętrznymi.

Krytycznym punktem tego projektu było znalezienie sposobu na odnowienie i zrównoważenie oryginalnych materiałów. Były one przesłaniane przez dziesięciolecia różnego rodzaju pracami budowlanymi. Twórcy chcieli, by oryginalne materiały budowlane stworzyły piękną całość z nowoczesnymi detalami oraz bardziej współczesnymi materiałami, które swą estetyką pasują do zabytkowych murów i charakteru budynku.

W centralnej części projektu znalazła się trzypoziomowa, stalowa klatka schodowa, która wspiera się na oryginalnej, ceglastej ścianie. Te schody łączą nie tylko trzy poziomy rezydencji. Służą także jako wielopoziomowa biblioteka.

Na głównym poziomie dawnej wieży ciśnień powstała otwarta kuchnia, kominek oraz pokój rodzinny. Zaprojektowano go tak, by pasował zarówno do organizacji prywatnych, jak i formalnych spotkań. Ta bardziej publiczna część domu łączy się z zewnętrznym ogrodem poprzez okno w stalowej ramie, wysokie na ponad 5 m i działające jak tzw. drzwi holenderskie. Drzwi działają w trzech trybach. Może otwierać się tylko część drzwiowa, można otworzyć tylko część górną nad nimi, a trzecia możliwość to otwarcie całości.

Lokalizacja: Nowy Jork, USA
Tekst: nowoczesna STODOŁA

Architekt