Fot. Ulf Celander | Arch. Tailor Made arkitekter

nowoczesna stodołaz ekologiczną szklarnią

Stojąca tu wcześniej czerwona stodoła była tak zniszczona, że musiała być rozebrana. W jej miejscu stanął nowoczesny budynek z parterem częściowo wchodzącym w zbocze. Górna część z wejściem to ocieplony poziom budynku, który łączy się z nieogrzewanym elementem w stylu szklarni, rozciągniętym nad całą powierzchnią dachu. W szklarni rosną rośliny, wśród których urządzono tarasy z pięknymi widokami na jezioro Vättern i temperaturą przypominającą tę z Północnych Włoch.

Fot. Ulf Celander | Arch. Tailor Made arkitekter

Z zewnątrz budynek przypomina tradycyjne, szwedzkie stodoły, które były inspiracją dla architektów. Wszystkie okna i drzwi mają okiennice z czerwonych, drewnianych paneli, których użyto do wykończenia zewnętrznych ścian. Dzięki temu elewacja ma większą dynamikę i umożliwia oszczędzanie na ogrzewaniu w okresach, kiedy budynek nie jest używany. Projekt ma swój własny system recyklingu wody ściekowej, który wykorzystuje obieg zamknięty ze szklarnią. Duże grządki z roślinami filtrują wodę i wykorzystują składniki odżywcze, dzięki czemu budynek nie musi być podłączony do miejskiej kanalizacji. Mieszkanie i przebywanie w domu ze szklarnią ma zachęcać do zrównoważonego, zdrowego i ekologicznego stylu życia. Przebywając w takim miejscu nabiera się pełnej świadomości, że zanieczyszczenia mają wpływ na otaczającą nas naturę.

Fot. Ulf Celander | Arch. Tailor Made arkitekter

Takie założenia opierają się na koncepcji The Nature House (po szwedzku: Naturhus), którą stworzył szwedzki architekt Bengt Warne w latach 1970-tych. Zgodnie z nim, dom składa się z ocieplonej części wewnętrznej zwanej „rdzeniem”. W tym przypadku to salon, który otaczają przestrzenie ze szkła, czyli właśnie szklarnia. Sprawia ona, że „rdzeń” znajduje się w cieplejszym klimacie, a jego otoczenie to „przestrzeń zewnętrzna”, która jest jednak zupełnie inna niż ta typowa dla zimnego, północnego klimatu. W miejscu tym można też uprawiać rośliny typowe dla cieplejszych stref klimatycznych. Cala wizja opiera się na dążeniu do stworzenia samowystarczalnego domostwa, które produkuje żywność zamiast odpadów.