Upstate New York

Nancy Mah Read McKendree
Partnerzy

O inspiracji

W 2020 roku Nancy Mah, posłuchawszy syreniego wezwania życia na wsi, kupiła 4 hektary ziemi, na której zbudowała nowy dom dla siebie i swojego partnera, architekta i ilustratora Jamesa Akersa. Miejsce to było bardzo piękne i bardzo nierówne, z dużymi skałami i niesamowitymi widokami. Chcąc jak najlepiej je wykorzystać, Mah umieściła dom na skraju terenu.

Wykorzystała konwencjonalny układ połączonych ze sobą struktur, w których przestrzenie wspólne (salon, jadalnia, kuchnia) zajmowały jedną centralną bryłę. Po jednej stronie znajduje się skrzydło gościnne z dwiema sypialniami połączonymi łazienką. Z drugiej strony znajduje się apartament dla pary, do którego można wejść poprzez część wypoczynkową w oranżerii ze szklanym dachem. Wspólne biuro pary ma własny, dyskretny budynek, choć schowany pod wspólnym dachem garażu, otaczającym podjazd.

Ogólny plan zarówno uwzględnia, jak i odbiega od cech charakterystycznych jej mieszkania z dzieciństwa. Podobnie jak w Memphis, subtelne zmiany poziomu potęgują wrażenie płynnego ruchu, a zmiany wysokości sufitu tworzą rytm kompresji i rozszerzania. Szerokie przestrzenie współdziałają z długimi liniami, przyciągając wzrok do każdej przestrzeni. W dużym pokoju amfilada kieruje w stronę jadalni, a dwustronny kominek wskazuje na znajdującą się za nią kuchnię. Nad głową podwójne belki podkreślają poziomy zasięg i ukrywają diody LED. Ich światło skierowane w górę płynnie komponuje się ze zintegrowaną aureolą sufitu.

Lokalizacja: Nowy Jork, Stany Zjednoczone
Tekst: nowoczesna STODOŁA

Architekt