Villa Holmendammen

Reiulf Ramstad Arkitekter Kristian Aalerud
Kategorie: Domy drewniane
Partnerzy

O inspiracji

Projekt Holmendammen to mieszkanie zlokalizowane w dzielnicy mieszkalnej w zachodniej części Oslo. Celem pracowni Reiulf Ramstad Arkitekter było zaprojektowanie domu z widokiem na pobliskie jezioro w połączeniu z programem dostosowanym do potrzeb rodziny klientów.

Na miejscu znajduje się niskie wzniesienie; dom został zbudowany w dolnej części, tak aby był otoczony i dopasowywał się do lokalnej topografii. Kształt budynku wpisuje się również w krajobraz dzięki niskiemu gzymsowi nawiązującemu do otaczających budynków oraz nowoczesnemu zastosowaniu tradycyjnego dwuspadowego dachu. Koncepcję tę podkreślają duże otwory w elewacji, dzięki którym światło dzienne staje się głównym źródłem światła.

Parter składa się z głównego wejścia, kuchni i salonu o wolnej wysokości trzech pięter, doświetlanego dużym świetlikiem. Z częściami wspólnymi na parterze, na wyższych piętrach znajdują się przestrzenie prywatne, z sypialniami na pierwszym i poddaszem na drugim piętrze. Program Holmendammen wyraża się w fasadzie z otwartą i obszerną szklaną konstrukcją na parterze oraz bardziej zamkniętą okładziną drewnianą na wyższych piętrach.

Lokalizacja: Oslo, Norwegia
Tekst: nowoczesna STODOŁA