Villa JJ

Metropolis Arkitekter Mikael Lundblad
Kategorie: Domy drewniane
Partnerzy

O inspiracji

Villa JJ znajduje się na klifie na wybrzeżu południowego archipelagu sztokholmskiego. Klimat tutaj potrafi być surowy, przyrodę kształtują zarówno deszcze i burze, jak i słońce i susza. Tradycję budowlaną charakteryzowały proste budynki, często skupione w celu wzajemnej ochrony, jak np. szopy rybackie lub małe gospodarstwa rolne.

Budowa w tym środowisku polegała na pracy z kilkoma materiałami, które zapewnia lokalizacja. Inspiracją architektów była tradycja budowlana, jednak dzisiejsze warunki nie są już takie same jak wtedy. W Villi JJ starano się pokazać, jak można budować, nie powtarzając tego, jak to się zwykle robi. Pokrycie dachu zostaje gwałtownie obcięte bez okładzin, aby pokazać jak wygląda wnętrze dachu. Krokwie są za długie, aby podeprzeć kanał wodny z księgowanej blachy, ale także po to, aby końce drewna rzucały cienie na fasadę i pełnią funkcję dekoracyjną.

Projekt składa się z trzech bardzo prostych budynków. Pierwszy zawiera kuchnię, jadalnię i salon. Drugi dom jest mniejszy i położony nieco wyżej w terenie, gdzie mamy sypialnię, łazienkę i schowek na ubrania. Trzecia część budynku mieści magazyny i przestrzeń dla gości. Pomiędzy trzema domami znajduje się wejście, które ma płaski dach i szklane ściany. Podłoga jest taka sama jak na tarasie.

Lokalizacja: Smådalarö, Szwecja
Tekst: nowoczesna STODOŁA