Fot. David Montero | Arch. Laura Alvarez Architecture

Nowoczesna cabañaw sercu kantabryjskiego parku narodowego

Villa Slow to dom na wynajem, znajdujący się w parku narodowym Valles Pasiegos na północy Hiszpanii. Dom wyrasta z kamiennych ruin i otoczony jest ponad 2 hektarami pięknych, naturalnych krajobrazów.

Fot. David Montero | Arch. Laura Alvarez Architecture

Typologia nowego budynku opiera się na tradycyjnej konstrukcji tego rejonu, zwanej ‘cabaña pasiega’, co oznacza „chłopską chatę”, w której jednak nie brakuje nuty teraźniejszości. Lokalizacja budynku jest strategiczna – dom zwrócony jest w kierunku południowym i stoi na szczycie niewielkiego wzgórza, skąd rozpościerają się imponujące widoki na dolinę i otaczające ją góry.Organizacja domu jest prosta. Dwa duże, panoramiczne okna w salonie otwierają wnętrze na dwa przeciwne kierunki, tworząc piękną scenerię gór, chmur, drzew i łąk. Te dwa przeszklenia pozwalają się cieszyć imponującymi widokami na dolinę i góry, siedząc w centrum domu, w wygodnym fotelu. Obok salonu znajdują się dwie sypialnie w najbardziej prywatnej, wschodniej części. Obydwie mają swoje łazienki i szklane drzwi prowadzące na zewnątrz. Dzięki sporej wysokości, nad łazienkami zorganizowano jeszcze antresolę z dodatkowym miejscem do spania – dla pary, dzieci lub przyjaciół.

Fot. David Montero | Arch. Laura Alvarez Architecture

Villa Slow została zaprojektowana i zbudowana z ogromną dbałością o każdy, najmniejszy detal. Dom powstał z poszanowaniem dla środowiska naturalnego i jest tzw. domem pasywnym. Podłogi są podgrzewane, całość jest odpowiednio izolowana, a szkło ma taką grubość, by zapewniało pełen komfort w zimie. Duże, drewniane okiennice pozwalają zachować chłód w upalne dni. Wszystkie materiały wykorzystane do budowy pochodzą z rejonu Kantabria lub ze stojącej tu wcześniej kamiennej szopy.

Fot. David Montero | Arch. Laura Alvarez Architecture

Surowe, kamienne ściany zewnętrzne kontrastują z delikatną, drewnianą konstrukcją widoczną wewnątrz. Krótko mówiąc, Villa Slow jest pełna subtelnych kontrastów – surowe materiały łączą się z delikatnymi, otwarte przestrzenie przeplatają się z zamkniętymi, drewno kontrastuje z szarością, a tradycja z nowoczesnością.