Villa Solveien

R21 Arkitekter Mariela Apollonio
Kategorie: Domy drewniane
Partnerzy

O inspiracji

Biuro R21 Architects zostało poproszone o stworzenie kameralnego i solidnego domu rodzinnego w dzielnicy Nordstrand w Oslo. Duże sosny, stromy teren na zachodzie i spektakularny widok rozciągający się poza korony drzew na fiord Oslo były głównymi przesłankami lokalizacji i kierunku projektu.

Mając na celu zachowanie cech złożonej typografii witryny, projekt znalazł swoje miejsce w programie będącym z natury wyzwaniem, dotyczącym nieco nietypowej sytuacji dostępu. Wejście do budynku z poziomu ulicy umożliwia pomost prowadzący na ostatnią kondygnację. Stamtąd kręcone schody prowadzą w dół do głównych pomieszczeń mieszkalnych. Układ pomieszczeń opiera się na konwencjonalnych zasadach stopniowego przejścia pomiędzy przestrzenią publiczną i prywatną. Od większości przestrzeni publicznych na najwyższym piętrze, poprzez środkowe piętro, gdzie znajdują się strefy dzienne, aż po dolne piętro mieszczące sypialnie.

Strukturalnie projekt składa się z dwóch głównych części; ciężka, betonowa podstawa i lżejsza drewniana konstrukcja na górze. Podstawa jako solidny fundament, zapewnia chronioną atmosferę zamykającą obszary prywatne. Wyraźny kontrast z lekkością i otwartością, jaką zapewnia drewniana konstrukcja otaczająca obszary mieszkalne powyżej.

Materiały są określane na podstawie funkcji i zastosowania. Betonowa konstrukcja składa się z dwóch warstw, jednej podtrzymującej płyty podłogowe, drugiej podtrzymującej drewniane kolumny i dach, dzięki czemu jakość materiałów jest widoczna zarówno od wewnątrz, jak i na zewnątrz. Te trwałe materiały pielęgnują codzienne użytkowanie, a wraz z upływem czasu uzyskują piękną patynę. To, w połączeniu ze szczególną dbałością o precyzję i szczegóły, nadaje konstrukcji kameralny charakter domu.

Lokalizacja: Oslo, Norwegia
Tekst: nowoczesna STODOŁA