Villa Tranquille

ARTELABO architecture Marie-Caroline Lucat
Kategorie: Domy kamienne
Partnerzy

O inspiracji

„Villa Tranquille” (po polsku „spokojny dom”), zaprojektowana przez Artelabo, położona jest na niewielkiej działce ze wspaniałym widokiem na dolinę Hérault. Ogólną geometrię domu oparto na powtarzającej się sekwencji czterech tomów wpisanych w regularny wzór. Zamknięto je w obwodowej ścianie, organizuje to cztery dziedzińce w obrębie mieszkania.

Zamknięty z trzech stron dom jest tajemniczy i całkowicie skoncentrowany na krajobrazie. Silny kontrast między zamkniętym wyglądem zewnętrznym a intensywnością światła zapewnianego przez dziedzińce dodaje siły przestrzeni wewnętrznej. Szeroka stała rama w salonie i duży otwór w ostatnim patio wydłużają dom na krajobraz. Wszystkie pomieszczenia domu otwierają się na podwórko. Podstawowy kształt zewnętrzny domu nawiązuje do archetypowego wizerunku francuskiej willi prowansalskiej. Jednak projekt wyraźnie wyróżnia się na tle tradycyjnej procedury poprzez sposób dekonstrukcji i rekompozycji elementów w nowy, nieoczekiwany ekspresyjny sposób.

W projekcie szeroko rozpowszechniony jest system drzwi przesuwnych. Ich wyrównanie tworzy amfiladę nad panoramą. Tą samą podłogę użyto w całym projekcie.

Lokalizacja: Saint-André-de-Sangonis, Francja
Tekst: nowoczesna STODOŁA