VIPP LOFT

Vipp
Partnerzy

O inspiracji

Duńska firma projektowa Vipp otworzyła w zeszłym roku oryginalny hotel. Co ciekawe, najpierw firma ta słynęła głównie ze swych popularnych, stalowych koszy na śmieci otwieranych pedałem. Pierwszy taki kosz wykonał właściciel firmy Holger Nielson dla swej żony, która prowadziła salon fryzjerski. Kosz spotkał się z ogromnym zainteresowaniem najpierw w branży fryzjerskiej, ale jego prosty projekt oraz użyteczność szybko przekonały również innych użytkowników.Obecnie firmę Vipp prowadzi wnuk Nielsena, a sama firma prezentuje znacznie więcej niż tylko kosze na śmieci. Ich portfolio obejmuje kuchnie, lampy, filiżanki i sporo innych przedmiotów. Właściciel o imieniu Kasper zdecydował się także na otwarcie nietradycyjnego hotelu, wyjaśniając swoje założenia: „Wszystko obecnie rozwija się wokół doświadczeń z marką. Pomyślcie o Lego i ich Legolandzie, Disneyu i ich Disneylandzie. A teraz można też wkroczyć w świat Vipp w naszych Vipp Shelter i Vipp Loft.”
Hotel Vipp Shelter powstał w Szwecji, a Vipp Loft w Kopenhadze w Danii.
Siedziba firmy znajduje się w nadbrzeżnej dzielnicy Islands Brygge w Kopenhadze, dawnej dzielnicy portowej miasta, gdzie wiele magazynów przerobiono obecnie na lofty i apartamenty.  To cicha, spokojna okolica, z której jednak szybko można dotrzeć w bardziej ruchliwe okolice stolicy. W tym mieście wszystko zresztą wydaje się być blisko, dzięki czemu tak dobrze odkrywa się to miasto na rowerze.
Siedziba firmy znajduje się w dawnym zakładzie drukarskim, który teraz został zamieniony w „świat Vipp” i to właśnie tutaj, na powierzchni 400 m2 na najwyższym piętrze budynku powstało miejsce, które mogą wynajmować goście.
Vipp Loft został zaprojektowany przez głównego projektanta firmy Vipp, Mortena Bo-Jensena, którego wspierał David Thulstrup, pracujący wcześniej w Paryżu i Nowym Jorku. W 2009 roku David Thulstrup otworzył swoje własne studio w Kopenhadze, by zająć się tu tworzeniem rezydencji i miejsc na wynajem.
Kiedy otwiera się drzwi do Vipp Loft, widok zapiera dech w piersiach. Ogrom przestrzeni jest wręcz szokujący, ale odbiera się go zdecydowanie w sposób przyjemny. Oryginalne, drewniane belki sprawiają, że ta ogromna przestrzeń nabiera przytulności, choć wciąż ma się świadomość, że znajdujemy się na powierzchni aż 400 m2. Oczywiście jedną z ważniejszych cech tego apartamentu jest kuchnia Vipp, obok której znajduje się okrągły stół z różową podstawą i marmurowym blatem. Jednak apartament nie został wykończony wyłącznie produktami firmy. Przykładem są piękne, zielone, aksamitne kanapy w salonie, które zostały sprowadzone z Hiszpanii, a zasłona w kolorze musztardowym pochodzi z duńskiej firmy Kvadrat.

Architekt: Morten Bo-Jensen z Vipp + Studio David Thulstrup
Lokalizacja: Kopenhaga, Dania
Tekst: nowoczesna STODOŁA

Fotograf