VNBC House

Bauclub Severin Malaud
Kategorie: Domy ceglane
Partnerzy

O inspiracji

VNBC to transformacja rodzinnego domu w Brukseli. Będąc częścią zespołu domów robotniczych wybudowanych w latach 50-tych w mieszkalnej i bardzo zielonej dzielnicy Boitsfort, dom ten składał się z trzech zamkniętych fasad na zewnątrz i wielu małych przestrzeni bez żadnego połączenia ani płynności między sobą.

Pragnieniem klientów było powiększenie domu przy jednoczesnym zapewnieniu wysokiej jakości przestrzeni, lepsze połączenie z ogrodem i poprawa naturalnego światła. Proponowana odpowiedź polega na interpretacji i rozszerzeniu bardzo prostego, niemal kwadratowego planu domu. To wszystko przy jednoczesnym poszanowaniu i wzmocnieniu tożsamości domu oraz zachowaniu czytelności przestrzeni. Dzięki interwencji nowe przestrzenie ulegają rozszerzeniu i zróżnicowaniu, a jednocześnie są ze sobą silnie powiązane.

Otoczone zielenią przestrzenie mieszkalne są szeroko otwarte na zewnątrz. Prostota interwencji i czytelność przestrzeni wyznaczają jakość projektu. Struktura pozostaje widoczna i określa rozszerzenie poprzez wyraźne wyrażenie modułowości projektu i wszechstronności przestrzeni. Wyzwaniem było zachowanie tożsamości istniejących elementów i dostosowanie ich do nowych wymagań funkcjonalnych i energetycznych współczesnego mieszkania. Przebudowa przestrzeni na pierwszym piętrze i rozbudowa na dachu zapewniają płynność i przyjazne życie rodzinne.

Lokalizacja: Watermael-Boitsfort, Belgia
Tekst: nowoczesna STODOŁA

Architekt