Modernizacja domu jednorodzinnego w Miraflores

Kategorie: Domy kamienne
Partnerzy

O inspiracji

Dom znajduje się w maleńkiej, wiejskiej społeczności Miraflores w hiszpańskiej gminie Muros. Zabudowa tu ma charakter tradycyjny – to w zasadzie kilka kamiennych domówi oraz spora liczba spichlerzy, w których kiedyś suszono i przerabiano zboża zbierane z tutejszych plantacji.

nowoczesna STODOŁA stoi na stromym terenie i pierwotnie składał się z dwóch zespolonych ze sobą elementów, które odzwierciedlały tradycyjny plan galicyjskiej zabudowy, gdzie głównymi przestrzeniami były stajnia i kuchnia. Z czasem budynek zyskał jeszcze jeden element, a przeprowadzane modyfikacje zniekształciły jego pierwotny charakter. Trzy części tego domu zostały przystosowane do nachylonego terenu. Zorganizowano je w taki sposób, by chronić dom przed wiatrem, całkowicie zamykając go jednak na piękne widoki. Przestrzenie były małe i ciemne.Projekt modernizacji starych zabudowań opracowali architekci z firmy fuertespenedo arquitectos, opierając się przede wszystkim na zrozumieniu specyfiki lokalizacji projektu. Wzięli więc pod uwagę skalę wiejskiej społeczności, wcześniej istniejące tu zabudowania oraz główny materiał budulcowy, czyli kamień. Tym razem jednak architekci prześledzili też drogę słońca i starannie przemyśleli otwarcie wnętrza na panoramiczne widoki. Projekt miał podkreślać tożsamość miejsca, nie tylko definiując to co istniało wcześniej, ale tworząc też płynne przestrzenie wewnętrzne skąpane w świetle dziennym i otwarte na otoczenie.

Architekci zdecydowali się zachować oryginalne kamienne zabudowania w swojej pierwotnej formie, zastępując jednak trzeci, mniej wartościowy element nową, betonową dobudówką. W ten sposób powstał dom o powierzchni 264 m². Kamienne mury zachowały swe pierwotne przestrzenie, ale nowa część budynku ma już ogromne okna, które wprowadzają światło i otoczenie. Starannie przemyślane połączenia tworzą dialog między tym co nowe, a tym co istniało tu wcześniej od wielu lat. Ingerencja architektów  opierała się na uczciwym podejściu do materiałów. Ograniczyło to wykorzystanie kamienia na rzecz odsłoniętego betonu i cynku, który ujednolica całą powierzchnię dachu. Kolejna istotna decyzja to stworzenie trzech świetlików o różnych wymiarach, które zalewają światłem odpowiednio jadalnię, prysznic oraz stare przestrzenie stajni.

Wnętrze domu zostało zaplanowane jako przestrzeń, która płynnie przechodzi z jednej w drugą. Jest jak podróż – przez różne wysokości i różne pomieszczenia, pozwalając się cieszyć unikatowym charakterem każdego miejsca. Bawiąc się skalą, wizualnymi połączeniami oraz światłem, architektom udało się stworzyć ciągły układ przestrzenny, który – choć bardzo różnorodny – jest też niezwykle spójny. Wykorzystane w projekcie drewno sosnowe jest jedynym materiałem, który ujednolica wszystkie wnętrza. Nadaje im ciepły charakter i wzmacniając jeszcze charakter nowego budynku, który przede wszystkim ma być domem.

Lokalizacja: Miraflores, Hiszpania
Tekst: nowoczesna STODOŁA