Wakatipu Guest House

Team Green Architects Sam Hartnett
Kategorie: Domy drewniane
Partnerzy

O inspiracji

Właściciele posesji dostarczyli architektom prosty opis: oczekiwali miejsca relaksu dla rodziny i przyjaciół. Domek gościnny Wakatipu, bo tak został oficjalnie nazwany, ma 106 metry kwadratowe i dwa skrzydła – jedno to miejsca sypialne, drugie to główna część dzienna. Projekt musiał sprostać ostrym wymogom budowlanym i ekologicznym – musiał być częściowo ukryty w zagajniku brzozy brodawkowatej. Ściany zewnętrzne obito drewnem ułożonym pionowo, a dach wykończono rodzajem blachy falistej. Wewnątrz ściany pokryto tynkiem i pomalowano na biało, a drewniana podłoga i meble dodają przestrzeni sporo ciepła.

Skrzydło sypialne zawiera dwie sypialnie: sypialnię główną oraz pokój, w którym jest miejsce dla maksymalnie 6 osób. Sypialnie oddziela łazienka – doskonałe miejsce do relaksu pod rozgwieżdżonym niebem, ponieważ ma przeszklony dach. Przestrzeń dzienna Wakatipu ma otwarty układ, składający się z części wydzielonych na salon, jadalnię i kuchnię, ulokowaną wzdłuż ściany. W środku salonu znajduje się duży, czerwony piec na drewno. Przy części dziennej znalazło się jeszcze miejsce na osobną toaletę oraz pomieszczenie na wina.

Front budynku to duża, osłonięta loggia, posiadająca regulowane rolety pozwalające na ograniczenie dopływu światła, jeśli pojawi się taka potrzeba. „Naturalny cedr współpracuje z naturalnymi teksturami, a znana nam wszystkim szara blacha dachowa stanowi odniesienie do budynków gospodarczych widywanych na okolicznych pastwiskach” – mówią architekci. Tę nowoczesną STODOŁĘ zaprojektowało studio Team Green Architects i może w nim przenocować maksymalnie 8 osób.

Lokalizacja: Dalefield, Nowa Zelandia
Tekst: nowoczesna STODOŁA