nowoczesna STODOŁA
nowoczesna STODOŁA

Wakatipu Guest House

O inspiracji

Właściciele posesji dostarczyli architektom prosty opis: oczekiwali miejsca relaksu dla rodziny i przyjaciół.Właściciele posesji dostarczyli architektom prosty opis: oczekiwali miejsca relaksu dla rodziny i przyjaciół.

Domek gościnny Wakapitu, bo tak został oficjalnie nazwany, ma 106 m2 i dwa skrzydła – jedno to miejsca sypialne, drugie to główna część dzienna. Projekt musiał sprostać ostrym wymogom budowlanym i ekologicznym – musiał być np. częściowo ukryty w zagajniku brzozy brodawkowatej.
Ściany zewnętrzne zostały obite drewnem ułożonym pionowo, a dach wykończony jest rodzajem blachy falistej. Wewnątrz ściany pokryto tynkiem i pomalowano na biało, a drewniana podłoga i meble dodają przestrzeni sporo ciepła.
Skrzydło sypialne zawiera dwie sypialnie: sypialnię główną oraz pokój, w którym jest miejsce dla maksymalnie 6 osób. Sypialnie oddziela łazienka, która jest doskonałym miejscem do relaksu pod rozgwieżdżonym niebem, ponieważ ma przeszklony dach.
Przestrzeń dzienna ma otwarty układ, składający się z części wydzielonych na salon, jadalnię i kuchnię, ulokowaną wzdłuż ściany. W środku salonu znajduje się duży, czerwony piec na drewno. Przy części dziennej znalazło się jeszcze miejsce na osobną toaletę oraz pomieszczenie na wina.
Front budynku to duża, osłonięta loggia, która m regulowane rolety pozwalające na ograniczenie dopływu światła, jeśli pojawi się taka potrzeba.
Od architektów: „Naturalny cedr współpracuje z naturalnymi teksturami, a znana nam wszystkim szara blacha dachowa stanowi odniesienie do budynków gospodarczych widywanych na okolicznych pastwiskach.”
Ten nowoczesny domek został zaprojektowany przez Team Green Architects i może w nim przenocować maksymalnie 8 osób. Znajduje się on w wiejskich terenach Dalefield w Nowej Zelandii.

Podziwiaj naszą galerię na Pinterest oraz poczytaj aktualności na Facebook

Architekt: Team Green Architects
Foto: Sam Hartnett
Tekst: nowoczesna STODOŁA

Autorzy