Waldhaus

WERNER HUTHMACHER
Partnerzy

O inspiracji

Ten niewielki, wiejski domek leży między sosnami w lesie w Brandenburgii w Niemczech i służy jako domek na wyjazdy weekendowe, choć można w nim bez problemu mieszkać cały rok. W miejscu tym znajdował się wcześniej letni domek z roku 1926, który niestety nie nadawał się do naprawy.Właściciele ziemi skontaktowali się z firmą Atelier-ST prosząc o stworzenie nowoczesnego domku na weekendy, który dobrze będzie pasował do otoczenia. Nowy budynek został ukończony w 2010 roku i został zaprojektowany w hołdzie dla baśni i mitów, które związane są z mieszkańcami lasów. Architekci odnieśli się nawet do Hansel i Gretel, wykorzystując ich historię jako inspirację.

Część zewnętrzna została obita drewnem i wykończona w kolorze ciemnobrązowym, by dopasować chatkę do leśnego otoczenia. Efekt jest udany, gdyż wyróżnia się tylko jedna ściana domu, w której znalazły się duże drzwi na patio.

Okna i drzwi w tylnej ścianie budynku pozwalają dosłownie zalać wnętrze naturalnym światłem, tworząc jasną, wypełnioną powietrzem przestrzeń, a efekt ten zwiększa jeszcze królująca we wnętrzu biel. W środku znalazło się miejsce na kuchnię, salon, antresolę z sypialnią i łazienkę.

Salon wykończony jest prawie w całości drewnem pomalowanym na biało. Jedynymi przedmiotami przełamującymi ten kolor są meble i opalany drewnem piecyk. W przeciwieństwie do salonu, kuchnia ma meble z drewna niepomalowanego, które tworzą znacznie cieplejszą atmosferę.

Większość schowków wbudowano w ściany, aby zmaksymalizować powierzchnię podłogi. Łazienka jest również obita białym drewnem, ale wzrok przyciąga tam pomieszczenie z prysznicem wyłożone drobnymi, czerwonymi płytkami.

Domek, który został zaprojektowany tak, by można z niego było korzystać przez cały rok, stał się przytulnym schronieniem w oddalonym od świata miejscu, choć w rzeczywistości znajduje się w granicach Berlina.

Lokalizacja: Brandenburgia, Niemcy
Tekst: nowoczesna STODOŁA