White Patio House

Pashenko Works Stijn Bollaert
Kategorie: Domy ceglane
Partnerzy

O inspiracji

Założeniem było zaprojektowanie domu dla młodej rodziny z dwójką małych dzieci z dodatkową przestrzenią, aby w razie potrzeby pomieścić starszych dziadków. Projekt podwoił powierzchnię domu ze 115 m2 do 230 m2 i przekroczył oczekiwania klienta.

Pierwotnie był to dwukondygnacyjny dom z trzema sypialniami zbudowany około 1890 roku. Dom od kilku lat stał pusty i popadał w ruinę. Wymagał gruntownego remontu, aby nadawał się do zamieszkania. Był słabo izolowany, występowała wilgoć i nieprzyjemny zapach. Nie spełniał ani standardów mieszkaniowych XXI wieku, ani obecnych i przyszłych potrzeb rodziny. Nie było w nim rodzinnej łazienki, a trzecia sypialnia miała niecałe siedem metrów kwadratowych.

W projekcie zachowano główną bryłę pierwotnego budynku. Frontowa część oryginalnego budynku, zwrócona w stronę Harbour Road, wraz z sąsiadującymi posesjami tworzy uroczy zespół. Pokoje w tej głównej objętości miały rozsądne powierzchnie i wysokość od podłogi do sufitu. Jednakże z tyłu istniejącego domu znajdował się stos mniejszych brył, typowy dla typologii tego okresu. Na parterze kuchnię i łazienkę zbudowano na nieizolowanej płycie betonowej na podłożu, co spowodowało podciąganie wilgoci po ścianach. Kuchnia i łazienka, choć sąsiadowały bezpośrednio z ogrodem, miały tylko jedno małe uchylone okno i utrudniały połączenie domu gospodarza z ogrodem. Podczas gdy starą część domu zachowano i odnowiono tak, aby odpowiadała obecnym standardom mieszkaniowym, nowa dobudowa tylna charakteryzuje się współczesnym podejściem.

Lokalizacja: Londyn, Anglia
Tekst: nowoczesna STODOŁA