Wiejski dom w Kanadzie

Modersohn & Freiesleben
Kategorie: Domy drewniane
Partnerzy

O inspiracji

To dom wakacyjny należący do Martina i Harriet Roth. Działka znajduje się tuż nad jeziorem Otnabog w pobliżu rzeki St. John River, w maleńkiej wiosce New Brunswick w kanadyjskim Queenstown. Pomimo trudnych warunków, właściciele szybko podjęli decyzję o budowie tam swojego wakacyjnego domu. Ziemia od lat należała do rodziny Harriet i to właśnie tam spędzała ona letnie miesiące, kiedy była dzieckiem.

Celem było postawienie prostego, drewnianego domu, który będzie czerpał swą inspirację z lokalnej architektury rolniczej. „W rejonie jest tyle pięknych STODÓŁ – one wyglądają bardziej jak rzeźby” – mówi Martin. „Nasz pomysł na ten dom polegał na połączeniu stylu i architektury w skromny sposób” – dodaje Harriet.

Z pomocą znanego niemieckiego krytyka architektury, para znalazła w Berlinie architektów o nazwiskach Johannes Modersohn i Antje Freiesleben, którzy stworzyli dla nich kilka projektów domów w podobnym stylu. Cała czwórka szybko ustaliła główny koncept – domek STODOŁA. Miały to być dwa elementy w stylu STODOŁY połączone w połowie hallem, który można zamienić w tak zwany „breezeway”. Dwa poziomy miały połączyć proste, drewniane schody, tworząc coś, co z daleka przypomina gigantyczną literę „Z”. Wykonawcą domu z trzema sypialniami został sąsiad i rzemieślnik Grant Pye, który większość pracy wykonał samodzielnie, pracując z osobami z pobliskiego miasteczka. „On spojrzał tylko na plany i powiedział: Mogę to zrobić” – wspomina Harriet, która od lat zna rodzinę Pye’a. Sąsiad pomagał im też w uzyskaniu wszystkich zezwoleń i podczas prowadzonych na miejscu inspekcji budowlanych.

Lokalizacja: New Brunswick, Kanada, USA
Tekst: nowoczesna STODOŁA