Las Spreewald pod Berlinem to mozaika łąk, pól i lasów. W centrum tego obszaru znajduje się wyjątkowa konstrukcja mieszkalna. Od samego początku klienci wiedzieli, że chcą zbudować dom, który honoruje tradycyjne techniki budowlane szprewaldzkie, a jednocześnie silnie nawiązuje do epoki. „Właściciele chcieli połączenia dwóch światów” – wspomina architekt Marc Feustel. Nawet biorąc pod uwagę wymagania statutu projektowego samorządu lokalnego Burg było dużo miejsca na swobodę twórczą.
Nie było żadnych ograniczeń projektowych, jeśli chodzi o szczyt. Zastosowano zatem duże szklane powierzchnie zwrócone na północ. Przezroczysta fasada wpisuje się w jedną z głównych filozofii oryginalnego projektu: uczynienie natury głównym graczem. Wszystko aby ludzie czuli się częścią otoczenia nawet będąc wewnątrz budynku. Dom obejmuje w sumie cztery przesuwane okna. Mają prawie 3 metry wysokości. Największa z nich ma 3,8 metra szerokości.
Ze względu na miękkość podłoża, na którym jest zbudowany, dom jest również całkowicie podniesiony, co sprawia wrażenie unoszącego się nad ziemią. Teoretycznie oznacza to, że w razie potrzeby można go podnieść i postawić w innym miejscu. A ponieważ wszystkie użyte materiały są materiałami w całości, budynek można również bez problemu rozebrać na poszczególne części i poddać całkowitemu recyklingowi.
Lokalizacja: Spreewaldheide, Niemcy
Tekst: nowoczesna STODOŁA