Wohnbauernhaus

Georg Bechter Architektur Adolf Bereuter
Kategorie: Domy modułowe
Partnerzy

O inspiracji

Wohnbauernhaus to dom do mieszkania i pracy – wszechstronna przestrzeń życiowa. Ponownie zinterpretowany i dostosowany do rodziny, która wypełnia go życiem, wiejski dom mieszkalny łączy regionalne rzemiosło, autentyczne, nieobrobione materiały i otwartą strukturę przestrzenną, stając się żywą otwartą przestrzenią dla młodych i starszych.

Życzeniem klienta było zaaranżowanie życia codziennego w starym wiejskim domu – w domu, w którym część dzienna i robocza, ogród i podwórko tworzą wszechstronną przestrzeń mieszkalną. Poszukiwania istniejącego rozwiązania nie powiodły się, dlatego powstał nowy budynek mieszkalny z metaforami tradycyjnych lokali. Dom nawiązuje do tradycyjnych sekwencji pokojowych bez ich naśladowania i rozwija nowe podejście typologiczne z obecnego rozumienia życia.

Wohnbauernhaus: między wnętrzem a zewnętrzem

Tam, gdzie spotykają się krajobraz i architektura, w gospodarstwie mieszkalnym w Langen powstają przestrzenie między wnętrzem a zewnętrzem. Na przykład Schopf staje się przestrzenią zewnętrzną o właściwościach wewnętrznych. Pocięty w podłużną strukturę pokój tworzy centralny element, który jest równym salonem, strefą wejściową i pokojem ogrodowym i stanowi ważny punkt zaczepienia w przestrzennej sekwencji Wohnbauernhaus. Ta przestrzennie zdefiniowana przestrzeń zewnętrzna kontrastuje z przestronnym, wychodzącym na zewnątrz wnętrzem części dziennej, która na całej wysokości budynku otwiera się na otaczający krajobraz. Sąsiednie łąki, ogród i salon tworzą nierozerwalną całość, która charakteryzuje przestrzeń wewnętrzną i zewnętrzną.

Żywy krajobraz

Parter Wohnbauernhaus otwiera się na część kuchenną. Zgodnie z tradycją, znajduje się ona tuż obok wejścia. Niska wysokość pomieszczenia i beton tworzy translację tradycyjnej konstrukcji w nową formę, która wprowadza do kuchni charakter salonu. Jedzenie, życie i praca rozwijają się na dwóch piętrach jako otwarty żywy krajobraz wokół betonowego rdzenia kasetonowego. Poprzez grę różnych wysokości pomieszczeń, niewielkie różnice poziomów, kominek i centralny rdzeń, otwarta przestrzeń życiowa jest uporządkowana i umożliwia zarówno ukierunkowane widoki otaczającego krajobrazu, jak i wizualne relacje między poszczególnymi obszarami na dwóch piętrach. Piętro kontynuuje otwarty krajobraz mieszkalny w bardziej intymnej formie i staje się przestrzenią dla różnych konstelacji przestrzennych. Centralny pokój dziecięcy składa się z czterech boksów pokojowych, które zawierają elementy do spania, pracy i przechowywania jako rzeźbiarskie ciała na dwóch poziomach. Swobodna aranżacja w pomieszczeniu tworzy ciągłą strukturę przestrzenną, którą nocą można rozdzielić przesuwanymi drzwiami, tworząc klasyczne pokoje. Tworzy się przestrzeń możliwości dla różnych faz życia rodziny.

Surowy, autentyczny, wyrazisty

Naturalne materiały charakteryzują dom mieszkalny zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. Surowe podłogi wykonane z litych desek z jodły pospolitej, odsłonięte betonowe powierzchnie oraz meble wykonane z wiązu i filcu tworzą przestrzenie do życia i pracy, które mogą oddziaływać na różne zmysły. Surowe, autentyczne i wyraziste materiały wpływają na charakter i atmosferę pomieszczeń. Regionalna wartość dodana i precyzyjne rzemiosło spotykają się w wiejskim domu mieszkalnym i dają chęć do życia i pracy w domu w nowej formie.

Lokalizacja: Langen, Austria
Tekst: nowoczesna STODOŁA