Wood Experience Center on Jeju Island, South Korea

Urban Agency,
Partnerzy

O inspiracji

Firmy Urban Agency i Group-K zdobyły III miejsce w konkursie “Wood Experience Center” na wyspie Jeju w Korei Południowej.Miejsce projektu to rejon wyspy zwany Redorum, który jest pełen dzikiej przyrody, gęsto porośnięty lasem cedrowym i ma na swym rejonie piękne jezioro. Architekci stworzyli budynek, który zachowuje niezmącone niczym piękno krajobrazu, ale jednocześnie nabiera charakteru symbolicznego, zawierając hall wystawowy, warsztat i bibliotekę.

Architekci zaczęli pracę od postawienia sobie pytania: „Jak zaprojektować budynek, który wejdzie w rzeczywisty dialog z „genius loci” tego miejsca?” Odpowiedzią było stworzenie niskiego, jednopiętrowego budynku, który nie tylko pasuje, ale wręcz uzupełnia otoczenie. Półotwarta forma z tyłu budynku tworzy naturalne podwórze, a przód ma okna, przez które można podziwiać błogie otoczenie jeziora.

Firmy Urban Agency i Group-K zaproponowały drewnianą konstrukcję, co odzwierciedla otoczenie budynku poprzez „materiały, proporcje i wyraz architektoniczny”. Budynek jest też obity drewnem. Jego paraboliczny dach sprawia, że wygląd całości odzwierciedla rytm otaczających go drzew. Zastosowane drewno będzie się zmieniać wraz z upływem czasu, nabierając odcieni srebra i jeszcze lepiej dopasowując się do tutejszego krajobrazu.

Drewniane wykończenia mają swą ciągłość we wnętrzu, gdzie drewniane podłogi, sufity i ściany spowijają odwiedzających swym ciepłem i łączą część wewnętrzną z zewnętrzną. Jedynym innym materiałem zastosowanym w projekcie jest szkło, które w oknach tworzy obrazy lasu i jeziora, nadając wnętrzu charakter nowoczesnej chatki lub domku na drzewie.

Paraboliczny dach sprawia, że sufit ma różne wysokości, pozwalając stworzyć dużą antresolę, która przecina wnętrze budynku, wprowadzając gości na wyższy poziom i pozwalając sięgać wzrokiem także za jezioro.

Tekst: nowoczesna STODOŁA