nowoczesna STODOŁA

  Wooden Brick House

  O inspiracji

  Ten ekologiczny dom o powierzchni 93 m2, nazywany „Wooden Brick House” (z ang. Dom z drewnianej cegły), znajduje się w małej wiosce Lucatín w środkowej części Słowacji. Dom stanął na miejscu istniejącego tu wcześniej budynku, który nie nadawał się do remontu, ale część materiałów pozyskanych z rozbiórki wykorzystano przy realizacji nowego projektu.Za projekt i jego nadzór odpowiadała miejscowa firma architektoniczna JaroKrobot, a budowa została ukończona w 2014 roku. Najtrudniejszym aspektem budowy – według architektów – było zachowanie równowagi pomiędzy miejscowymi przepisami i stworzeniem domu, który nie naruszy „wrażliwego środowiska naturalnego”.
  Konstrukcja w większej części została wykonana z drewna. Wykorzystano szwedzki system zwany STEKO, który stworzono przy współpracy z firmą ETH Zurich. System opiera się na zastosowaniu „cegieł”, które wykonane są z drewna świerkowego i które można wypełnić ociepleniem. Jedną z zalet takiej metody budowlanej jest tempo budowy – stworzenie ścian i dachu zajęło zaledwie 5 dni.
  Wcześniej w tym miejscu stała stara stodoła. Została ona rozebrana, by stworzyć miejsce pod dom, ale część materiałów udało się odzyskać i wykorzystano je w nowym budynku lub w innych projektach, które powstały w pobliżu.
  Wnętrze zostało wykończone drewnem w ciepłych odcieniach połączonych z bielą. Ciemna podłoga tworzy silny kontrast ze ścianami i sufitem. Część konstrukcji została odsłonięta, w tym duże drewniane belki widoczne na całej szerokości domu.
  Biorąc pod uwagę ograniczoną szerokość budynku, przestrzenie dzienne ustawione są sekwencyjnie. Patrząc od strony lewej widzimy salon, łazienkę i pralnię, dalej jest otwarta kuchnia i jadalnia, a następnie po prawej stronie umieszczono sypialnię. Mniejsze przestrzenie wykorzystano jako schowki, łącznie z dużą szafą w sypialni.

  Lokalizacja:  Lucatín, Słowacja
  Tekst: nowoczesna STODOŁA

  Partner