Wooden Brick House

Jaro Krobot architekt Martin Karšňák
Kategorie: Domy drewniane
Partnerzy

O inspiracji

Ten ekologiczny dom o powierzchni 93 m2, nazywany „Wooden Brick House”, znajduje się w małej wiosce Lucatín w środkowej części Słowacji. Dom stanął na miejscu istniejącego tu wcześniej budynku, który nie nadawał się do remontu. Część materiałów pozyskanych z rozbiórki wykorzystano przy realizacji nowego projektu.

Najtrudniejszym aspektem budowy według architektów było zachowanie równowagi pomiędzy miejscowymi przepisami i stworzeniem domu, który nie naruszy „wrażliwego środowiska naturalnego”. Konstrukcja w większej części została zatem wykonana z drewna. Wcześniej w tym miejscu stała stara STODOŁA. Została ona rozebrana, by stworzyć miejsce pod dom. Część materiałów udało się jednak odzyskać i wykorzystano je w nowym budynku oraz w innych projektach, które powstały w pobliżu.

Wnętrze wykończono drewnem w ciepłych odcieniach połączonych z bielą. Ciemna podłoga tworzy silny kontrast ze ścianami i sufitem. Część konstrukcji została odsłonięta, w tym duże drewniane belki widoczne na całej szerokości domu. Biorąc pod uwagę ograniczoną szerokość budynku, przestrzenie dzienne ustawiono sekwencyjnie. Patrząc od strony lewej widzimy salon, łazienkę i pralnię, dalej jest otwarta kuchnia i jadalnia, a następnie po prawej stronie umieszczono sypialnię. Mniejsze przestrzenie wykorzystano jako schowki, łącznie z dużą szafą w sypialni.

Lokalizacja:  Lucatín, Słowacja
Tekst: nowoczesna STODOŁA

Architekt

Jaro Krobot architekt