Fot. Fred Howarth | Arch. Delve Architects

Ekologiczny dom zwykorzystaniem naturalnych materiałów

Woodthorpe Stables to projekt przebudowy wiktoriańskiej posiadłości w Godalming, hrabstwo Surrey, Wielka Brytania. Prace wykonano zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju i z użyciem naturalnych materiałów. Przemianą budynków kierował właściciel domu i architekt Ed Martin z Delve Architects. Pierwotnie budynki pełniły rolę stajni i stodół. Posiadłość została przekształcona na mieszkalną w latach 50. XX wieku. Od 2015 roku była opuszczona, w bardzo złym stanie, z pojedynczymi szybami, brakiem izolacji podłóg, ścian i dachu. Instalacja elektryczna wymagała renowacji i modernizacji.

Fot. Fred Howarth | Arch. Delve Architects

Dzięki solidnym kamiennym ścianom w dobrym stanie, nowo odnowionemu dachowi i trosce o aspekty środowiskowe, podjęto decyzję o przebudowie stajni na nowoczesną stodołę – ekologiczny dom. Renowacja i adaptacja zakończyły się w 2021 roku po sześciomiesięcznym okresie budowy. Z powodzeniem przywrócono pierwotny charakter stajni, dodając 25 m² powierzchni. W efekcie powstała przestronna przestrzeń mieszkalna z dwiema sypialniami, otwartym salonem, kuchnią, pokojem zabaw, spiżarnią i pomieszczeniem gospodarczym.

Fot. Fred Howarth | Arch. Delve Architects

Zainstalowano powietrzną pompę ciepła z pełnym systemem mokrego ogrzewania podłogowego w fundamencie z płyt betonowych, co zapewnia efektywność cieplną w całym domu. Aby zredukować koszty energii, zamontowano również panele słoneczne. Do izolacji podłogi użyto nowego systemu granulatu szklanego pochodzącego z recyklingu betonu szklanego, który współpracuje z oddychającymi wkładkami tekstylnymi. Dzięki takiej konstrukcji, ogrzewanie podłogowe działa z pełnym potencjałem, nawet w odsłoniętych, sklepionych przestrzeniach nowoczesnej stodoły.

Fot. Fred Howarth | Arch. Delve Architects

Zewnętrzną elewację pokryto gontem cedrowym, który z biegiem lat nabierze szarego odcienia. Na niektórych elementach zabudowy zastosowano także zielone dachy, pełniące funkcję estetyczną i praktyczną. Dzięki zielonym dachom zmniejsza się ilość wód gruntowych, które trafiają do kanalizacji.