Dwukondygnacyjna STODOŁA Woodview

Ashworth Parkes Michele Rossi
Kategorie: Domy drewniane
Partnerzy

O inspiracji

Zaprojektowany przez Ashworth Parkes Architects, Woodview to dwukondygnacyjny, nowo wybudowany budynek mieszkalny położony na pięknym wiejskim terenie poza Cambridge. Właściciel kupił stary dom wiejski, który był w tak złym stanie, że musiał zostać wyburzony. Sporządzono plany zastępczego domu, który według projektantów miał wyglądać jak stara STODOŁA z okładziną z czarnego drewna i dachem pokrytym czerwoną dachówką. Postanowiliśmy potraktować to jako szansę, a nie ograniczenie. Zamiast naśladować szczegóły lokalnych budynków gospodarczych, zaktualizowano je i zinterpretowano na nowo w nowym wiejskim języku.

Woodview: wykorzystane materiały

Dobór materiałów podyktowany był chęcią starzenia się budynku z wdziękiem. W projekcie wykorzystano tradycyjną paletę cegieł, bejcowanego na czarno drewna, gładkich płytek z czerwonej gliny i surowego aluminium. Są one jednak stosowane z precyzją, szczegółowością i technikami konstrukcyjnymi odpowiednimi dla domu XXI wieku, a nie dla budynku rolniczego z XIX wieku. Woodview zbudowano z wykorzystaniem drewnianej ramy wykonanej poza terenem budowy. Zapewniło to szybki czas budowy i precyzję wymiarową. To ostatnie było ważne przy układaniu pionowych płyt elewacyjnych, które występują w dwóch rozmiarach i są wyrównane między kondygnacjami. Deski na pierwszym piętrze są o połowę węższe niż na parterze, a każda z nich jest ponumerowana. Wokół tego modułu rozplanowany jest każdy otwór.

Estetyka minimalizmu

Okładzina jest „zasłoną przeciwdeszczową”, dzięki której można ukryć za nią wszystkie instalacje. W module okładziny zaprojektowano specjalne oprawy oświetleniowe, które ukrywają źródło światła i są ukształtowane w taki sposób, aby światło delikatnie spływało w dół. Krany i punkty zasilania ukryto za podnoszonymi panelami, aby zachować przejrzystą estetykę. Wąski aluminiowy kanał biegnie poziomo wokół obwodu budynku, oddzielając dwie szerokości belek i zapewniając punkt mocowania aluminiowej podeszwy. Bezramowe okna są zorientowane tak, aby jak najlepiej wykorzystać rozległe widoki.

Wnętrze Woodview wykończono w wysokim standardzie, z licznymi detalami wykonanymi na zamówienie, w tym barem koktajlowym i dopasowanym stolikiem okolicznościowym wykonanym z perforowanej, nielakierowanej blachy mosiężnej.

Lokalizacja: Cambridgeshire, Anglia
Tekst: nowoczesna STODOŁA