Życie nie musi być idealne, ważne żeby było cudowne

DO ARCHITECTS NORBERT TUKAJ
Kategorie: Domy drewniane
Partnerzy

O inspiracji

Życie mierzymy chwilami, a przede wszystkim naszą zdolnością do otwarcia się na rzeczywistość, szansę, magię najprostszych codziennych detali, które nas otaczają.

Architektura prywatnych domów tworzy przestrzenie do dzielenia się codziennym „chaosem” i otwiera się na możliwości zabawy. Obserwując przejeżdżające pociągi, jelenie przychodzące do ogrodu, aby zjeść jabłka, stawiając stopy na świeżo skoszonej trawie, podczas gdy dzieci wspinają się na ciebie i bawią w bitwę śnieżną. Nie oznacza to czystego domu, ale na pewno oznacza fantastyczne wspomnienia.

Życie nie musi być idealne, ważne żeby było cudowne.

Ten skromny i praktyczny dom, położony w Parku Regionalnym Pavilnys w Wilnie, oferuje poczucie bogactwa ponad materialnością: czysty komfort, przyjemność i jakość życia.

Architektura

Budynek podzielono na dwie funkcjonalne połówki. Z jednej strony otwarta przestrzeń wspólna, w której znajduje się kuchnia, jadalnia i część dzienna, rozciągająca się na całej długości domu. Ta przestrzeń ułatwia codzienne życie rodzinne w tętniącym i wspólnym środowisku, bez konieczności dostosowywania się do formalności i porządku. Nie ma oddzielnych pomieszczeń do czytania, jedzenia czy pracy, tylko dynamiczna i ciągle zmieniająca się przestrzeń, która obejmuje wszystko, co czyni dom szczęśliwym. Trochę bałaganu, trochę chaosu i dużo śmiechu.

Przeszklenie łączy przestrzeń wspólną z ogrodem, gdzie sad jabłkowy przyciąga od czasu do czasu jelenie. Z kolei naturalne otoczenie parku regionalnego stanowi dynamiczne tło do życia wewnątrz domu. Kontrast między wnętrzem a zewnętrzem jest zamazany, a atmosfera zmieniających się pór roku jest tak samo odczuwalna w pomieszczeniach, jak i na zewnątrz.

Usytuowane wzdłuż drugiej połowy budynku sypialnie i ciche przestrzenie oferują odosobnione miejsca. Tutaj członkowie rodziny mogą uciec od zgiełku, zapewniając prywatność i przestrzeń osobistą. Okna dachowe wychodzące na wschód wpuszczają poranne światło zarówno do sypialni, jak i do wspólnej przestrzeni, dzięki czemu dom jest jasny i przewiewny przez cały dzień.

Ta nowoczesna STODOŁA pokazuje, że dobra architektura nie musi być przesadna. Dom nie oferuje bogactwa poprzez drogie materiały, ale raczej poprzez swoją zdolność do stworzenia sceny na całe życie. To dom w zgodzie z naturą, w którym czujesz się częścią swojego otoczenia. Możesz bawić się z dziećmi na śniegu, a w ogrodzie zrywać jabłka. Jest to dom kontrastów, oferujący zarówno odosobnienie, jak i łączność. Stacja kolejowa graniczy z obiektem, zapewniając 7-minutową wycieczkę do miasta, a także zapewniając rozrywkę dzieciom z każdym przejeżdżającym pociągiem. To dom, który ułatwia wspomnienia, obejmuje rodzinę i celebruje codzienność.

Lokalizacja: Wilno, Litwa
Tekst: nowoczesna STODOŁA

PRIUS