Dovecote Studio

Haworth Tompkins Philip Vile
Wypoczni w STODOLE

O inspiracji

Pracownia Haworth Tompkins odnowiła zrujnowany stary budynek położony na terenie kampusu Dovecote Studio – znanego na całym świecie kampusu muzycznego w Snape Maltings, założonego przez Benjamina Brittena, który jest obecnie w trakcie rozbudowy.

Istniejące ruiny tworzyły niegdyś dwukondygnacyjny murowany gołębnik, a podupadły, enigmatyczny charakter tej ruiny stał się dobrze znany bywalcom koncertów i przyjezdnym muzykom. „Rozpadające się cegły i rdzewiejące kraty okienne uosabiały romantyczne zaniedbanie Dovecote Studio i równowagę między rozkładającymi się budynkami a bagiennym krajobrazem, które jako pierwsze przyciągnęły Benjamina Brittena do Snape’a” – mówią architekci. W celu budowy ruina musiała zostać ustabilizowana przed wstawieniem nowej konstrukcji. Firma Suffolk Welding uformowała stal w jedną, odporną na warunki pogodowe formę. Boki i połacie dachowe wykonano z pełnowymiarowych blach o wymiarach 1200 x 2400 mm z regularnymi, naprzemiennymi spawami, w których wycięto otwory drzwiowe i okienne w miejscach podyktowanych układem wewnętrznym. Każdy panel został prefabrykowany przez lokalnych hutników, a następnie dostarczony na plac budowy w celu montażu w kompleksie obok ceglanych ruin.

Nowa odsłona Dovecote Studio opiera się na oryginalnym industrialnym klimacie kampusu i wydaje się niemal wdzięcznie wyrastać ze starego. Konstrukcja pokryta odporną na warunki atmosferyczne stalą Corten jest rozumiana jako oddzielna konstrukcja, ale uzupełnia istniejącą skorupę swoim rdzawoczerwonym odcieniem, który prawie pasuje do czerwonych cegieł. „Rezultatem jest budynek, który z daleka przywołuje ducha oryginalnej konstrukcji, ale widziany z bliska okazuje się całkowicie nowy”.

Pełniąc funkcję pracowni artystycznej, duże okno północne zapewnia artystom doskonałe warunki oświetleniowe. Studio jest na tyle elastyczne, że może być wykorzystywane przez artystów w rezydencjach, przez muzyków jako przestrzeń prób lub występów, a nawet czasowa przestrzeń wystawiennicza.

Lokalizacja: Snape Maltings, Anglia
Tekst: nowoczesna STODOŁA

Wypocznij w stodole