Extension vB4

dmvA Mick Couwenbergh
Wypoczni w STODOLE

O inspiracji

Kilka lat temu pracownia dmvA została poproszona o zaprojektowanie rozbudowy domu o konstrukcji szkieletowej w celu przekształcenia domu wakacyjnego w wygodny, nowoczesny dom. Extension vB4 znajduje się na terenie dawnego terenu rekreacyjnego i choć gmina przekształciła ten teren w pełni mieszkalny, to trzeba się liczyć ze specyficznymi przepisami budowlanymi.

Najpierw dmvA zaprojektowała przedłużenie, składające się z trzech części, wijące się między jodłami. Chociaż natura była bardzo szanowana, projekt ten nie spełniał wymagań władz budowlanych i dlatego został odrzucony. Poszukiwania projektu wpisującego się w przepisy budowlane, a jednocześnie przypominającą kształtem klasyczną A-frame, zaowocowały bryłą vB4 zbudowaną z trapezowych konstrukcji drewnianych. Podobnie jak dom z ramą w kształcie litery A, zbudowany z ramy konstrukcyjnej z słupków, ta nowa część drewniana miała tę samą konstrukcję. Te dwie ramy obok siebie łączą starą i nową część i tworzą podstawę dla wymiarów biblioteki, nowej łazienki i wejścia.

Tył i przód bryły nowego budynku są w pełni przeszklone, co pozwala na pełny widok na ogród i staw. Widoki od strony ulicy przerywa ruchoma ścianka działowa. Koncepcja architektoniczna opiera się na dialogu między starym a nowym, przytulnością i otwartością, szkłem i drewnem, połączona materialnością i detalem.

Lokalizacja: Brecht, Belgia
Tekst: nowoczesna STODOŁA

Architekt

Fotograf

Mick Couwenbergh

Wypocznij w stodole