Habitable Module IWI

Juan Ruiz, Amelia Tapia JAG studio
Wypoczni w STODOLE

O inspiracji

IWI to projekt architektoniczny, który oferuje użytkownikowi przestrzeń życiową dostosowaną do jego stylu życia. Jest to produkt opracowany i opatentowany w Ekwadorze przez architektów Juana Ruiza i Amelię Tapię. Przestrzeń mieszkalna budowana jest w drewnie metodą cyfrowej produkcji wycinanej za pomocą sterowania numerycznego (frezowanie CNC), tworząc uprzemysłowiony produkt, który pozwala na jego uniwersalność, masową produkcję oraz łatwy montaż i demontaż.

Przestrzeń IWI jest powiększana lub kompresowana w zależności od potrzeb użytkownika. Po ściśnięciu zachowuje się jak mebel lub półka. Po rozbudowie staje się przestrzenią mieszkalną, która zawiera wszystko, co niezbędne do spełniania różnych funkcji, takich jak biuro/pracownia, studio jogi, przestrzeń relaksu, warsztat, sala konferencyjna, pokój gościnny itp. Pozwala na elastyczność użytkowania zarówno wewnątrz, jak i wykorzystanie przestrzeni zewnętrznej (poprzez jej zagęszczenie), z poszanowaniem środowiska.

Dzięki dwóm modułom połączonym składaną strukturą przestrzeń IWI jest modyfikowana poprzez jej kompresję lub dekompresję. Moduł tylny składa się z „mebla” ze wszystkim, co niezbędne do korzystania z przestrzeni, krzesłami, stołami, szufladami, półkami itp. Ponadto zawiera wszystkie udogodnienia, które określa każde użycie, takie jak zlewozmywak, oświetlenie, gniazdka elektryczne, przełączniki elektryczne itp. IWI pozwala na jego użycie „on grid” lub „off grid”, w zależności od tego, gdzie się znajduje. Moduł frontowy jest wejściem do przestrzeni i „ślizga się” na kółkach, eksponując konstrukcję typu „akordeon”, która jest pokryta tkaniną.

W tym konkretnym przypadku IWI znajduje się na tarasie na północy Quito, skierowanym na zachód, z widokiem na zbocza wulkanu Pichincha. Jego specyficznym zastosowaniem jest nauka lub miejsce pracy. Przestrzeń ma wszystko, co niezbędne do miejsca pracy dla dwóch osób. Moduł tylny, kontener na zaplecze i niezbędne meble, jest zaprojektowany co do milimetra tak, aby mieścił wszystkie elementy niezbędne do jego funkcjonowania. Ten ̈mebel ̈ zawiera dwa stoły i dwa krzesła, miejsce na drukarkę, szuflady, półkę, a także miejsce na kafeterię z ukrytym zlewem. Obejmuje również instalacje elektryczną i wodną, gotowe do podłączenia do istniejącej sieci.

Lokalizacja: Quito, Ekwador
Tekst: nowoczesna STODOŁA

Wypocznij w stodole