HYTTA

Adam Hofman, Dominik Ilichman Studio Flusser, Julius Filip
Wypoczni w STODOLE

O inspiracji

Główną intencją było zaprojektowanie miejsca, które zapewni wystarczającą przestrzeń do inspiracji i refleksji, współgrając z naturalnym otoczeniem. Celem był skandynawski minimalizm. Żadnych zbędnych elementów, które mogłyby rozpraszać. Jednocześnie Hytta uwzględnia standardy, do których jesteśmy dziś przyzwyczajeni, aby czuć się komfortowo i móc się skoncentrować bez zakłóceń. Przestronny taras i okna ze wszystkich stron łączą wnętrze z otoczeniem, pozwalając na wykorzystanie natury jako źródła inspiracji i kreatywności.

Funkcjonalny układ przestrzenny

Hytta zapewnia prywatność dzięki położeniu na skraju lasu, który oddziela chatę od otaczającej ją cywilizacji. Inspiracją dla planu była dawna chata myśliwska. Na parterze znajdziemy część dzienną z kuchnią, przedpokój, łazienkę, pomieszczenie gospodarcze oraz drugą łazienkę dostępną z zewnątrz. Wysoki dwuspadowy dach zapewnia dużą przestrzeń do relaksu. Z salonu można przejść do łazienki, a stalowe schody w kuchni, podwieszone na linkach, wdzięcznie prowadzą do głównej sypialni. Ta sypialnia wychodzi na wschód, a przez duże okno poranne słońce wpada do pokoju. Umożliwia to obserwowanie budzącej się natury, prosto z wygodnego łóżka. Hytta jest ogrzewana głównie przez żeliwny piec opalany drewnem, z dodatkową regulacją temperatury zapewnianą przez ogrzewanie podłogowe.

Sauna fińska dla relaksu

Zaledwie kilka metrów od Hytty znajduje się nowoczesna sauna fińska z zimną wanną zanurzeniową. Dzięki wyjątkowemu położeniu chaty, podczas kąpieli, możemy podziwiać niezakłócony krajobraz leśny. Sauna podobnie jak Hytta ucieleśnia ducha skandynawskiego minimalizmu, a dzięki fasadzie z głębokiej okładziny z opalanego drewna niemal wtapia się w otaczającą przyrodę.

Lokalizacja: Lípa nad Dřevnicí, Czechy
Tekst: nowoczesna STODOŁA

Architekt

Adam Hofman, Dominik Ilichman

Fotograf

Studio Flusser, Julius Filip

Wypocznij w stodole