Mckenzie House

Atelier Workshop/Bonnifait+Giesen Architects Paul McCredie
Wypoczni w STODOLE

O inspiracji

Działka, na której stoi Mckenzie House jest częścią sadu jabłoniowego rozmieszczonego w rzędach na siatce 4 x 3 m na równinach Hawkes Bay. Długi podjazd daje poczucie odosobnienia od sąsiednich posesji. Łagodne zbocze po wschodniej stronie dochodzi do brzegu rzeki Tukituki. Powyżej wysokości drzew rozciągają się rozległe punkty widokowe w kierunku doliny. Celem było umieszczenie nowego domu w sadzie, zapewniając w ten sposób poczucie prywatności i zanurzenia się w środku jabłek.

Kolejnym priorytetem była odpowiedź na słynny dom Johna Scotta: proste tomy zestawione i połączone w celu uchwycenia najlepszych widoków i orientacji. Tomy są wypchnięte ze środka. Z tych powodów Mckenzie House został zaprojektowany jako prosta, zwarta, sześcienna, dwupoziomowa bryła, poprzez ponowne wprowadzenie abstrakcji tematów opracowanych przez Johna Scotta. Wybór padł na stworzenie objętości, która jednocześnie łączy w sobie efekt introwertyczny i zewnętrzny. Poczucie introwertyzmu rozwinęło się na parterze domu, będąc częścią otaczającej sieci ogrodów. Na górnym poziomie znajduje się sypialnia i strefa relaksu, w której z wierzchołków drzew można podziwiać odległe widoki.

Zastosowano prostą paletę materiałów grającą na kontraście materiałów gładkich i teksturowanych. Celem było stworzenie domu wydajnego poprzez wykorzystanie energii słonecznej i zasady projektowania pasywnego, z możliwością późniejszego montażu systemów aktywnych.

Lokalizacja: Hawkes Bay, Nowa Zelandia
Tekst: nowoczesna STODOŁA

Wypocznij w stodole