Ani Nii Shobo Lodge

Juan Balazs
Partnerzy

O inspiracji

Ten projekt ma dużo dziwnych nazw: bidentata manilkara (drewniana konstrukcja), irapay, shebon (liście palmowe na dachu), czy calycophyllum spruceanum (drewniane panele we wnętrzu). Budynki znajdują się w Peru i tak, jak wskazują nazwy – są oryginalne, a wręcz egzotyczne. Ani Nii Shobo – a taka właśnie jest nazwa tego projektu – oznacza w języku Shipibo duży dom stojący w lesie. W tym przypadku dom to ośrodek leczniczy oparty na tradycyjnej medycynie znanej wśród peruwiańskiego plemienia Shipibo.
Budynek znajduje się na brzegu laguny w regionie Ucayali w Amazonii Peruwiańskiej. Rzeka Ucayali, która powoduje sezonowe powodzie, ma ogromny wpływ na krajobraz tego miejsca oraz jego cały ekosystem. Miejscami woda podnosi się nawet o 8 metrów. Cały projekt to seria budynków, które stoją na różnych wysokościach w lesie i na wodzie, a wśród nich jest dom dla ochotników oraz pokoje dla gości. Jest też specjalne miejsce na różne plemienne uroczystości, jadalnia oraz przestrzenie do obsługi pacjentów.
Lokalizacja poszczególnych budynków w dużym stopniu zależała od drzew i widoków. Ważne było zachowanie istniejącej roślinności, ale też dostarczenie osobom, które tu przebywają pięknych widoków na jezioro.
Projekt opiera się na wykorzystaniu lokalnych materiałów, takich jak drewno capirona i quinilla oraz liście palmowe irapay do zabezpieczenia dachów. Architektom zależało na tym, by opierać się także na miejscowych technikach budowlanych tak, by prace mogli wykonywać mieszkający w pobliżu rzemieślnicy. Plecionki i drewniane kratownice miały ułatwić i usprawnić cały proces budowy.
Mieszkańcy Amazonii stworzyli prosty, ale specyficzny system zasad budowlanych, by radzić sobie z niezwykle gorącym i mokrym klimatem. W ten sposób stworzyli własną architekturę opartą na dostępnych tam materiałach. Domy Shipibo mają wysokie dachy przykryte liśćmi palmowymi, które są mocno nachylone, by szybko spływała po nich woda deszczowa. Gorące powietrze zbiera się na górze, tworząc przyjemne, chłodniejsze wnętrze poniżej. W takich domach podłoga jest jednocześnie stołem i to na niej koncentrują się wszelkie codzienne czynności – od jedzenia po prace rzemieślnicze. Osłonięte tarasy wokół domów tworzą przyjemne zacienione miejsca, w których również toczy się życie mieszkańców.

Lokalizacja: Yarinacocha, Pucallpa, Peru
Tekst: nowoczesna STODOŁA

Fotograf

Juan Balazs