Gables House CDC Studio

Towarzyski i energooszczędny Gables House

Gables House to efektowny wiejski dom o niewielkim wpływie na środowisko. Ta nowoczesna STODOŁA powstała dla emerytowanych klientów studia CDC. Studio. Dom jest nowoczesny, energooszczędny, zrównoważony i bezpieczny. Nie za duży dla dwojga, ale wystarczająco duży, aby pomieścić wiejskie imprezy (czyli sąsiada sąsiada) i większą rodzinę. Wpisany w lokalną społeczność dom musiał mieć niewielki wpływ na otoczenie, co było niezbędne, aby projekt zawierał charakter wsi. Studio CDC odtworzyło STODOŁĘ krytą strzechą z szalunkiem, włączając do nowych tomów lokalne materiały: krzemień, czerwoną cegłę, drewniane okiennice i ogrodzenie posiadłości za pomocą cynku, aby naśladować estetykę rolniczą pierwotnego użytkowania gruntów.

Wytyczne Gables House

Większą część nowego dobudowania cofnięto, aby zachować istniejące widoki przebudowanej STODOŁY krytej strzechą. Dodatek Gables House celowo utrzymano na niskim poziomie, aby nie ingerować w widoki najbliższych sąsiadów. W efekcie powstały nisko położone, „nałożone” na siebie, przeszklone bryły. Metraż opiewa na 200m2.

Gables House zaprojektowano tak, by goście mieli bezpośredni dostęp do drzwi wejściowych, bez możliwości wstępu do głównego budynku. Wąski, zakrzywiony korytarz wciąga do kuchni, jadalni i pomieszczeń codziennych. Te pomieszczenia zaprojektowano na otwartym planie, by umożliwić spotkania towarzyskie. Kuchnia znajduje się pod bezkolumnową, zawieszoną na stalowych prętach antresolą z wytłumieniem akustycznym. Stwarza to wrażenie zamknięcia w kuchni, jednocześnie pozwalając na osiągnięcie w pełni elastycznej przestrzeni rodzinnej/imprezowej. Składane kształty linii dachu wykonano i wyłożono drewnem jodły srebrnej oraz filcem akustycznym, co nadaje ciepły i przytulny klimat wnętrzom.

Strzecha pokryciem dachowym

Charakter STODOŁY krytej strzechą podkreśla jej pełna wysokość do kalenicy, skromne, ale użytkowe pokoje gościnne owinięte malowanym drewnianym szalunkiem. Oddzielny apartament główny rozciągnięto na nowe kondygnacje, zapewniając garderobę, łazienkę i prywatne patio. Przestrzeń na antresoli tworzy prywatną drugą część wypoczynkową z ukrytymi drewnianymi schodami umieszczonymi między betonowymi ścianami usztywniającymi. Ta przestrzeń jest wygłuszona, lecz połączona z główną przestrzenią. Oferuje widoki na zachód z całkowicie otwieranym oknem dachowym, które pozwala na wejście na zewnątrz. Oddzielny apartament dla gości i łazienka z prysznicem zapewniają prywatność zarówno mieszkańcom, jak i gościom Gables House.

Zorientowanie energetyczne

Gables House zbudowano głównie z drewnianej ramy z izolacją z wełny drzewnej i betonowymi ścianami usztywniającymi. Aby zapewnić równowagę środowiskową postawiono na powietrzne pompy ciepła i fotowoltaikę. Zużycie energii będzie monitorowane i kontrolowane, a w efekcie usprawniane przez cały rok. Przedłużona linia dachu i orientacja zapewniają osłonę przeciwsłoneczną sterowanemu słonecznemu przeszkleniu skierowanemu na zachód. Przeszklenia te umieszczono w taki sposób, aby zapobiec przegrzaniu w środku lata. Z kolei spływ wody skierowano do uratowanego historycznego koryta na wodę, które klienci wykorzystują do podlewania ogrodu. Linearny projekt rozciąga się na bezpośredni krajobraz, ze strumykami wody anektującymi szerszy obszar, który z czasem klienci zaczną podkreślać nasadzeniami.

Lokalizacja: Bartlow, Anglia
Tekst: nowoczesna STODOŁA

 

SunRoof | Dachy solarne 2w1 – zintegrowane z ogniwami fotowoltaicznymi

 

Czytaj więcej
Opublikowano 2022.10.8
zdjęcia: Hufton + Crow
architekci: CDC Studio
  • FB Instagram Pintarest

Zobacz podobne